W Horyńcu-Zdroju zjedzono prawie 20 tys. pierogów. W niedzielę (20.08) odbyło się tam Święto Pieroga.

Na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich i nie tylko królowały pierogi ruskie, z kapustą, mięsem i szpinakiem. Znaleźć można było również te ze słodkim nadzieniem, m.in. z jagodami. Pojawiły się również niecodzienne nadzienia. Smakować można było pierogów z soczewicą, ryżem i serem czy z kaszanką. Na stoiskach można było także kupić ciasta, sery, ucieraną różę, wędliny i miody. Pojawiło się rękodzieło. Dostępne były haftowane serwety, ręcznie robione zegary, unikatowa biżuteria i przeróżne kolorowe ozdoby.

Dodatkowo odbył się konkursu na najsmaczniejszego pieroga. Do rywalizacji KGW z Werchraty zgłosiło pierogi cebulowe, KGW z Radruża – marchewkowe niebo, KGW z Nowego Brusna – podlaskie z tartymi ziemniakami, kiełbasą i boczkiem, KGW z Krowicy Lasowej – ze śliwkami i sosem waniliowym, KGW z Krowicy Samej – z jagodami, KGW z Krowicy Hołodowskiej – z miętą i musem malinowym, a KGW z Budomierza – z suszonymi prawdziwkami. Ponadto pani Dorota Wołczak zgłosiła pierogi z kurkami, Państwo Załuscy – z kaszanką i skwarkami, a Restauracja Aleksandrówka – z jagnięciną i sosem serowym.

Komisja, w skład której weszło czterech przebywających w uzdrowiskach kuracjuszy, wybrała najsmaczniejsze. Ich podniebienia podbiły pierogi z miętą i musem malinowym. KGW z Krowicy Hołodowskiej otrzymało więc 1 miejsce. Gościom Horyńca-Zdroju smakowały również pierogi cebulowe. KGW z Werchraty stanęło na drugim miejscu na podium. Ostatnie, trzecie miejsce przypadło dla KGW z Budomierza za pierogi z suszonymi prawdziwkami.

Organizatorzy Święta Pierogów postanowili także wybrać Miss Pieroga. Trzy Panie zawalczyły o główną nagrodę niespodziankę w postaci 10 kg mąki i 10 jajek.

Dla najmłodszych udostępniono dmuchańce. Dzieci przejechać się mogły również kucykiem. Na scenie wystąpiła kapela, zespół Sówka Band oraz młodzież. Święto Pieroga zakończyło się zabawą taneczną.

Galeria zdjęć, fot. Gmina Horyniec-Zdrój.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here