We wtorkowe (08.08) popołudnie gmina Lubaczów zorganizowała uroczystości upamiętniające ofiary mordu na mieszkańcach wsi Podlesie i Basznia Górna przez nacjonalistów ukraińskich.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji pomordowanych, którą odprawił ks. dr Leszek Bruśniak – proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej. W jej takcie można było usłyszeć bardzo wymowne czytanie z Księgi Mądrości (Mdr 3, 1-9), a w wygłoszonej homilii poruszony został m.in. temat naszej pamięci o pomordowanych.

Następnie delegacje Hufca ZHP w Lubaczowie (Zuchy i Harcerze z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Baszni Dolnej), Jednostki Strzeleckiej 2033 im. Gen. Bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, sołectwa Podlesie i Samorządu Gminy Lubaczów, złożyły kwiaty pod znajdującą się w kościele tablicą poświęconą 31 ofiarom- mieszkańcom Podlesia i Baszni Górnej.

Uczestnicy uroczystości udali się również na pobliski cmentarz, gdzie zapalili znicze, złożyli wiązankę kwiatów i odmówili modlitwę nad zbiorową mogiłą rodzin Kosiorów i Stafów, ofiar tej zbrodni.

Przez tę uroczystość czcimy pamięć okrutnie pomordowanych mieszkańców naszej Gminy, przekazujmy prawdę historyczną, uczymy młode pokolenie stać na jej straży i zanosimy modlitwy o wieczny pokój dla dusz naszych bliskich – podsumowuje gmina Lubaczów.

Galeria zdjęć, fot. gmina Lubaczów.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here