W czwartek (03.08) przedstawiciele gminy Lubaczów podpisali nową umowę o współpracy z węgierskim miastem Diosd. Tego dnia w Pastorówce uroczyście otwarto także Izbę Węgierską.

Historia wyjątkowo owocnej współpracy pomiędzy Gminą Lubaczów a miastem Diosd sięga 2011 roku. Kooperacja ta zaczęła się od wyjazdu delegacji z Gminy Lubaczów i podjęcia starań o nawiązanie partnerstwa. Choć początkowo zakładano inne rozwiązania, to właśnie związek Gmin Subregionu Erd stał się partnerem Gminy Lubaczów zgodnie z podpisanym wtedy porozumieniem.

Jednym z inicjatorów tego partnerstwa był Geza Speth, ówczesny Burmistrz Miasta Diosd oraz prezes Związku Gmin Subregionu Erd. Współpraca rozwinęła się dynamicznie, a wymiana kulturalna stała się jednym z jej filarów. Każdego roku delegacje z Gminy Lubaczów i Diosd uczestniczą w uroczystościach i wydarzeniach w obu miejscowościach, promując swoje kultury, kuchnie i zwyczaje.

Wszystko to przyczyniło się do pogłębienia przyjaźni obu narodów. Przykładem jest coroczna obecność delegacji węgierskiej podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów, gdzie aktywnie uczestniczą w kulturalnym bogactwie wydarzenia. Węgierski gulasz przygotowywany na miejscu przez Burmistrza Diosd, Geza Speth, stał się już tradycją, cieszącą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i gości festiwalu.

Ostatnia umowa o współpracy, podpisana podczas uroczystej Sesji Rady Gminy Lubaczów, stanowi kolejny krok w budowaniu relacji i integrowaniu społeczności obu gmin. Właśnie taka działalność liderów samorządowych – Wójta Wiesława Kapla i Burmistrza Gezy Speth – przyczynia się do budowania mostów między narodami i zasługuje na uznanie.

Kolejnym owocem tej współpracy jest Izba Węgierska, która powstała w Pastorówce w Podlesiu. Jej uroczyste otwarcie, z udziałem przedstawicieli obu samorządów, miało miejsce w czwartek.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here