W czwartek (03.08) samorząd gminy Lubaczów świętował 50-lecie swojego powstania. Z tej okazji w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy, w trakcie której wręczono akty nadania oraz statuetki i tytuły „Zasłużonych dla Gminy Lubaczów.

Gmina Lubaczów w obecnych granicach administracyjnych, które zostały wprowadzone na mocy ustawy z dnia 29 listopada 1972 r. o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych, funkcjonuje od dnia 1 stycznia 1973 r. Chcąc uczcić pół wieku jej działalności zwołano uroczystą Sesję Rady Gminy. Na uroczystości pojawili się m.in. Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, starosta lubaczowski Zenon Swatek, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, przewodniczący Rady Gminy Roman Cozac, radni, sołtysi, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych i zaproszeni goście.

W trakcie uroczystości wręczono akty nadania oraz statuetki i tytuły „Zasłużonych dla Gminy Lubaczów. Otrzymali je:

Pan dr Zygmunt Kubrak – niestrudzony badacz dziejów ziemi kresowej czasów nowożytnych, orędownik popularyzacji lokalnej historii, wieloletni dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, jako wyraz szczególnego uznania i wyróżnienia za wybitną działalność na rzecz Gminy Lubaczów.

Pan Stanisław Kusek – za wysiłek włożony w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, oddanie się służbie publicznej, szlachetność oraz patriotyczną postawę i lata sumiennej pracy dla dobra mieszkańców Gminy Lubaczów.

Pan Speth Geza – za całokształt działań oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz rozwoju współpracy pomiędzy Gminą Lubaczów a Miastem Diosd oraz osobiste zaangażowanie służące promocji kultury polskiej i Gminy Lubaczów na Węgrzech.

Pan Bronisław Koczan – za działalność na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej, bezinteresowną służbę mieszkańcom Gminy Lubaczów, poświęcenie, zaangażowanie i przekazywanie młodym pokoleniom strażaków ochotników tradycji, doświadczenia i dobrego przykładu.

Zespół Pieśni i Tańca Kresy – za wkład w promocję Gminy Lubaczów oraz kultywowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego, popularyzację tańców, muzyki ludowej, śpiewu, dawnych zwyczajów i obrzędów ludowych.

Uroczystość była także okazją do podpisania nowej umowy o współpracy międzynarodowej pomiędzy gminą Lubaczów i węgierskim miastem Diosd.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here