Od kilku lat w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów odbywają się koncerty w cerkwi pw. św. Mikołaja w Lubaczowie. W ramach tegorocznej edycji wydarzenia, we wtorkowy wieczór, 1 sierpnia, o godz. 20.00, w świątyni wystąpi Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma” z Warszawy.

Zespół istnieje po to, aby odkrywać esencję piękna zawartego na przestrzeni całej historii muzyki cerkiewnej. Stąd też wzięła się nazwa grupy – „Katapetasma”. To słowo pochodzi od greckiego terminu oznaczającego zasłonę oddzielającą ołtarzową część świątyni od reszty. Liturgiczna rola zasłony polega na udostępnianiu najbardziej tajemniczego i świętego miejsca w centralnych momentach nabożeństw.

Repertuar zespołu skupia się na utworach pochodzących z bizantyjskiej, staroruskiej i gruzińskiej tradycji śpiewu cerkiewnego. Dodatkowo, grupa poszukuje i odtwarza tradycję prawosławnych nabożeństw w dawnej Rzeczypospolitej. Członkowie zespołu to aktywni uczestnicy liturgii, psalmiści, dyrygenci i teolodzy. Wielokrotnie występowali zarówno w kraju, jak i za granicą. „Katapetasma” posiada liczne nagrania telewizyjne i radiowe oraz wydaną płytę CD „Tryptyk Jabłeczyński” będącą miarodajnym przekrojem lokalnych stylów liturgii prawosławnej istniejących przez ponad 500 lat w Monasterze św. Onufrego w Jabłecznej.

Kierownikiem zespołu jest Łukasz Hajduczenia, który jest absolwentem Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, Guildhall School of Music and Drama w Londynie, doktorantem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Jest on także solistą Warszawskiej Opery Kameralnej i laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here