Od piątku do niedzieli na terenie Gminy Lubaczów, gminy Horyniec-Zdrój oraz gminy Cieszanów, odbywały się biegi i marsze nordic walking w ramach pierwszej edycji Roztoczańskiego Festiwalu Biegowego. Organizator – Gmina Lubaczów, przy wsparciu Fundacji Festiwal Biegowy oraz Województwa Podkarpackiego, zapewnili sportowcom wiele ciekawych sportowych wyzwań.

Wydarzenia rozpoczęły się w piątek sportowymi animacjami dla dzieci. Najmłodsi uczestniczyli w wielu konkurencjach, a każdy z nich stanął na podium i otrzymał pamiątkowy medal.

Medale czekały również na uczestników biegu i marszu nordic walking na trasie 5 km, który wystartował o godz. 21:00. Biegaczom drogę do mety oświetlały pochodnie, tworząc niewątpliwe wyjątkową atmosferę. W klasyfikacji OPEN kobiet miejsca na podium zdobyły: Lena Nazarczuk z Młodowa (21:30,45), Anna Gawron z Lublina (22:51,30) i Bożena Paszkowska z Kocka (23:34,00). W klasyfikacji OPEN mężczyzn bieg wygrał Andrzej Starżyński z miejscowości Końskowola z bardzo dobrym czasem 15:22,80. Drugie miejsce wywalczył Kamil Kawalerski z Łukawca (17:17,95), a trzecie Kamil Kościołek z Nowego Sącza (17:22,30). W zmaganiach Nordic Walking na 5 km zwyciężyła Małgorzata Kubiszyn, która trasę pokonała z czasem 30:50,60. Na drugim miejscu uplasowała się Wioletta Kut z Cieszanowa (33:32,80), a na trzecim Irena Rykała z Krowicy Hołodowskiej (34:10,30). Natomiast wśród mężczyzn wygrał Tadeusz Kubiszyn, który pojawił się na mecie z czasem 31:19,05. Drugie miejsce zajął Szymon Biały z Oleszyc (32:09,30), a trzecie Jerzy Żmuda z Gorzyc (32:20,70). Tuż przed dekoracją uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać niezapomniany spektakl ognia w wykonaniu Teatru Ognia Bohema z Sandomierza.

Kolejnego dnia RFB zawitał do Horyńca- Zdroju, gdzie znajdowały się start i meta dwóch długich oraz wyczerpujących biegów na 35 i 51 km. W biegu ultra na 51 km udział wzięło 22 zawodników. Wśród mężczyzn liderem został Artur Jendrych ze Świdnika, który tę trasę pokonał w 4:00:56,05. Drugi na mecie był Krzysztof Jaworski ze Starego Sącza (4:04:23,35), a trzeci Robert Wróblewski z Lublina (4:13:57,15). Wśród kobiet podium wywalczyły kolejno Anna Psuja ze Świdnika (5:06:28,35), Kinga Kozak z Puław (5:18:27,85) i Marta Rawska z Opaki (5:55:30,30). W biegu na 35 km (który po ostatecznej korekcie trasy wyniósł 41 km) wystartowało 19 zawodników, najlepsi wśród mężczyzn to kolejno Marcin Kruba z Jarosławia (02:53:50,55), Kamil Kościółek z Nowego Sącza (02:58:17,25), Mieczysław Jałocha z Przemyśla. W kobiecej kategorii zwyciężyła Aleksandra Jakubczak (3:28:25,80). Druga na mecie stawiła się Eliza Jusyp z Przemyśla (3:45:10,45), a trzecia była Maria Wielogusz-Matuła z Lublina (03:47:38,30).

Późnym popołudniem w sobotę wszyscy sportowcy mogli odpocząć, zregenerować siły i spędzić wspólnie czas kosztując lokalnych specjałów oraz słuchając dźwięków muzyki na biesiadzie zorganizowanej w Kresowej Osadzie. Wystąpił wówczas Zespół Pieśni i Tańca „KRESY”, Kapela Ludowa Groszek i Paweł Młodowiec, a Koło Gospodyń Wiejskich z oraz Klub Seniora z Opaki oferowały pyszne dania.

Roztoczański Festiwal Biegowy zakończyły bieg – półmaraton o „Kryształowy Kielich” oraz marsz nordic walking na dystansie 10 km. Start i meta zostały wyznaczone w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej. Ponad 21 km najszybciej wśród kobiet przebiegła Maria Wielgosz- Matuła z Lublina z czasem 01:40:30,80. Natomiast najszybszym mężczyzną był Kamil Kawalerski (01:25:37,00). Ta para otrzymała z rąk Wójta Gminy Lubaczów- Wiesława Kapla piękne kryształowe kielichy. W tym miejscu serdecznie dziękujemy Bractwu Srebrnego Miecza z Cieszanowa, które sprawiło, że nie był to jedynie bieg, ale również przygoda. W marszu 1 miejsce zdobyła Wioletta Kut z Cieszanowa osiągając całkowity czas 01:09:14.70, natomiast najlepszy z mężczyzn – Tadeusz Kubiszyn z Lubaczowa był od niej lepszy o niecałe 3 minuty.

Pełne wyniki znajdziecie na stronie: festiwalbiegowy.pl

Dziękujemy przede wszystkim sportowcom za udział w pierwszej edycji Roztoczańskiego Festiwalu Biegowego. Stworzyli Państwo wspaniałą atmosferę i niesamowite wydarzenie. Wydarzenie z pewnością umieli poprowadzić 3 panowie – Marek Grzesik, Krzysztof Świętojański oraz Daniel Pilip. Dziękujemy za wasz głos, dobre słowo i wsparcie zawodników. Słowa wdzięczności kierujemy do współorganizatorów i partnerów: Fundacji Festiwal Biegowy, Województwa Podkarpackiego, Gminy Horyniec- Zdrój oraz Miasta i Gminy Cieszanów a także służb mundurowych, zabezpieczenia medycznego, Ochotniczych Straży Pożarnych  Gminy Lubaczów i Horyniec- Zdrój, Harcerzy i Strzelców za czuwanie nad bezpieczeństwem sportowych zmagań. Serdecznie dziękujemy również naszym sponsorom za gotowość do współpracy, dobre serce i serdeczność.

Sponsorzy Voucherów: Dębowy Dwór w Rudzie Różanieckiej, Leśna Chata w Kowalówce, Kresowa Osada w Baszni Dolnej, Gmina Lubaczów, Uzdrowisko Horyniec, Centrum Rehabilitacji w Horyńcu-Zdroju.

Sponsorzy organizacyjni: Bank Spółdzielczy w Lubaczowie, Firma MASTER, Gigant Sport Lubaczów, Firma WELDEXPERT Mateusz Witek, Maaw-Sport Hurt-Detal-Art. Sportowe, Sportowy Sklep Misz-Masz Lubaczów, Agencja Reklamy E-KROPEK, Sklep Pióro, „Domus” Leonard Sochań, Poladex Sp. j. Hurt. art. spoż., Rybacka Lokalna Grupa Działania, Ejmax Sp. J. NEOPUNKT, Centrum Medyczne KORMED sp. z o.o. sp. k., oraz szczególnie „Klima-Tech-Serwis” Leszek Żukowicz.

Tekst: Gmina Lubaczów