Upamiętnienie bohaterskich czynów partyzantów poległych w największej bitwie partyzanckiej II wojny światowej – to główny cel wydarzenia, które odbyło się w niedzielę (04.06) w Szałasie nad Tanwią. Mowa o X Koncercie Piosenki Partyzanckiej.

Już po raz dziesiąty uczestnicy i zaproszeni goście zgromadzili się w Szałasie nad Tanwią aby wspominać, czcić pamięć i oddawać hołd partyzantom, którzy walczyli pod Osuchami w Puszczy Solskiej, w czerwcu 1944 r. Była to jedna z największych bitew partyzanckich podczas II wojny światowej, w której wzięło udział około 1100 partyzantów ze zgrupowania Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Polacy dzielnie walczyli przeciwko ponad 30 tys. niemieckiej armii.

Uroczystość rozpoczęła się od polowej mszy świętej, którą sprawował ks. Józef Dudek. Następnie, w części oficjalnej, odbyła się ceremonia wręczenia patentu oficerskiego i odznaczeń, a także odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową.

Nie mogło również zabraknąć prezentacji utworów piosenki partyzanckiej, które wzbudziły emocje i oddały hołd walczącym w tamtych trudnych czasach. Muzyka, będąca nieodłącznym elementem walki partyzanckiej, przypomniała o duchu patriotyzmu i poświęceniu, jakie towarzyszyło bojownikom tamtej epoki.

X Koncert Piosenki Partyzanckiej pod hasłem „Niech i Twą piosnkę wicher poniesie o partyzancie zanuć pieśń…” był nie tylko okazją do uczczenia pamięci poległych, ale także sposobem na przekazanie młodszym pokoleniom wartości i ducha walki o wolność. To ważne, aby pamięć o bohaterach tamtych czasów była pielęgnowana i przekazywana kolejnym pokoleniom, dlatego takie wydarzenia są niezwykle istotne dla lokalnej społeczności.

Oto jeden z występów.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników. Wśród gości znaleźli się m.in. parlamentarzyści – Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej
Poseł na Sejm RP Anna Schmidt, Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak – Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, sprawujący honorowy patronat nad wydarzeniem starosta lubaczowski Zenon Swatek, samorządowcy, przedstawiciele Wojska Polskiego, organizacji kombatanckich i służb mundurowych.

Galeria zdjęć, fot. Biuro Poselskie Anny Schmidt.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

4 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here