Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Instytut Lwowski Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kresów Wschodnich zapraszają na wernisaż wystawy pt. „Grafika lwowska. Miasto – ludzie – wydarzenia. Pamięci Janusza Wasylkowskiego (1933–2020)”. Ekspozycja zostanie otwarta w niedzielę w Galerii Oficyna.

Prezentowane prace pochodzą z jednej z największych kolekcji grafik w Polsce, która liczy ponad siedemset eksponatów. Znajdziemy w niej prace artystów polskich, ale również włoskich, francuskich, niemieckich, austriackich, angielskich i ukraińskich. Obejmuje ona okres od XVII wieku aż po czasy współczesne, tworząc fascynujący zapis historii i kultury tych ziem.

Cała kolekcja została zgromadzona przez członków Instytutu Lwowskiego, a przede wszystkim przez niezapomnianego Janusza Wasylkowskiego (1933–2020), pisarza, poetę, dramaturga i kustosza pamięci narodowej. Jego namiętność i zaangażowanie w tworzenie kultury sprawiły, że zgromadził on wyjątkowe dzieła sztuki. Janusz Wasylkowski był również Redaktorem Naczelnym „Rocznika Lwowskiego” oraz Dyrektorem Instytutu Lwowskiego. Wystawa jest hołdem dla tej wspaniałej postaci i dedykowana jej pamięci.

Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 11 czerwca 2023 roku o godz. 17:00, w Galerii Oficyna, która znajduje się w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów.

Partnerem tego wydarzenia jest Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika, co dodatkowo podkreśla rangę wystawy i jej znaczenie dla promocji polskiej kultury za granicą.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here