We wtorek (30.05) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie odbyło się podsumowanie V edycji konkursu „Kresowe wspomnienia”. Wydarzeniu towarzyszyło spotkanie z Mariuszem Olbromskim.

„Kresowe wspomnienia” to konkurs historyczny o charakterze literackim organizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Lubaczów, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władysława Broniewskiego i Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie. Ma on na celu ocalenie od zapomnienia losów i wspomnień Polaków zmuszonych do opuszczenia swoich rodzinnych domów na Kresach Południowo-Wschodnich II RP w latach 1942-1947, rozwijanie u młodzieży wrażliwości na cierpienie, krzywdę ludzką i tragizm wypędzonych, budowanie więzi międzypokoleniowej, poznanie historii Kresów Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozwijanie postawy patriotycznej i obywatelskiej. Skierowany jest do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz pierwszych i drugich klas szkół średnich.

Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło sześć prac, które oceniła komisja w składzie: Danuta Kacprzak, Maria Magoń i Katarzyna Pelc- Antonik. Jury postanowiło nagrodzić: Justynę Dyś (I miejsce) za pracę pt. „Wschód – Zachód”, opiekun Renata Kubrak, Milenę Dacewicz (II miejsce) za pracę „Moje utracone Kresy – historia rodziny Marii i Juliana Piskorskich” i Adriannę Brzyską (III miejsce) za „Kadry zatrzymane w pamięci – Kresowe wspomnienia seniorek z rodziny Argasińskich”. Wszystkie uczennice uczęszczają do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie, a ich prace prace powstały pod okiem Renaty Kubrak.

Wręczenie nagród poprzedziło spotkanie spotkanie z Mariuszem Olbromskim. Autor przybliżył nam historię Krzemieńca, miejsca urodzenia Juliusza Słowackiego, miasta które było ważnym centrum kulturowym i naukowym w dawnej Rzeczypospolitej, a mieszkające tam różne grupy etniczne i wyznaniowe dodawały mu kolorytu i tworzyły interesujący i bogaty klimat.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Lubaczowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here