W poniedziałek (22.05) w komendzie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odbyły się podkarpackie obchody Święta Straży Granicznej. Funkcjonariuszom oraz pracownikom oddziału wręczono awanse oraz wyróżnienia.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej ma powód do radości i dumy, ponieważ właśnie obchodzi 32. rocznicę swego powołania. Z tej okazji w Przemyślu zorganizowano w poniedziałek uroczyste obchody. Tradycyjnie rozpoczęły się one od mszy świętej, która odprawiona została w Bazylice Archikatedralnej. Dalsza część odbyła się na placu apelowym komendy oddziału, a wzięli w niej udział m.in. Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Wicemarszałek Województwa podkarpackiego Piotr Pilch, Wiceprezydent miasta Przemyśla Bogusław Świeży, Starosta Przemyski Jan Pączek, a także  przedstawiciele służb granicznych Ukrainy, szefowie służb mundurowych i instytucji z Podkarpacia, duchowni oraz funkcjonariusze i pracownicy Bieszczadzkiego OSG.

Zabierając głos Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, gen. bryg. SG Andrzej Popko dziękował funkcjonariuszom i pracownikom oddziału za rzetelne wykonywanie obowiązków. Pogratulował również wyróżnionym i awansowanym. Podziękowania skierowano także do służb i instytucji współdziałających na co dzień z oddziałem.

Z okazji Święta Straży Granicznej w korpusie oficerów awansowało łącznie 23 funkcjonariuszy, w korpusie chorążych 86 oraz 179 w korpusie podoficerów. Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, przyznawanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wyróżniono 31 osób. Z okazji święta Straży Granicznej 47 funkcjonariuszy wyróżniono Odznaką Straży Granicznej, nadaną przez Komendanta Głównego Straży Granicznej. Ponadto podczas uroczystości wręczono Odznaki Pamiątkowe BiOSG.

32. rocznica powołania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej była również okazją do zaprezentowania sali tradycji, która w nowej odsłonie i aranżacji, będzie przypominać o historii formacji.

Galeria zdjęć, fot. BiOSG.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here