Na zdjęciu Maria Magoń, Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Lubaczów, fot. Archiwum.

Członkowie lubaczowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zachęcają do udziału w projekcie „Dziedzictwo Kresów”. Chcą w jego ramach zachować wspomnienia wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej.

Projekt jest skierowany do wszystkich, dla których ważne jest budowanie i upowszechnianie wiedzy o Kresach II RP oraz kultywowanie pamięci o losach Polaków zmuszonych do opuszczenia swoich domów rodzinnych do udziału w projekcie. W jego ramach organizatorzy proszą mieszkańców o spisywanie wspomnień swoich oraz swoich bliskich, którzy pochodzą z Kresów.

Wspomnienia opatrzone dokumentacją fotograficzną należy składać do końca lipca 2023 r. w sekretariacie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie. Na kanwie tych wspomnień zostanie przygotowana wystawa „Kresowe wspomnienia” cz. 2 wraz z katalogiem – czytamy w komunikacie organizatorów.

W ramach zadania „Dziedzictwo Kresów” w miesiącu wrześniu zrealizowana zostanie także dwudniowa konferencja „Fenomen Kresów”, podczas której głos zabiorą prelegenci, znawcy tematyki kresowej. Podczas wydarzenia odbędzie się wernisaż wystawy „Kresowe wspomnienia” cz. 2.

Projekt „Dziedzictwo Kresów” realizowany jest w ramach otwartego konkursu ofert “Mecenat kulturalny” i dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego.

3 komentarze

  1. J ak by kto miał problem jak to zrobić to nalezy poczytać wspomnienia Rusinów wysiedlonych stąd na terezy Ziem Odzyskanych (wysiedleni na teren uwczesnego Związku Radzieckiego są zadowoleni to nie ma wspomnień). Poczytać można też wspomnień byłych członków i czlonkiń UPA mieszkajacych obecnie na terenie Polski. A Zełenski za Wołyń nie będzie przepraszał bo nie po to na prawym rękawie nosi plakietkę z czarnym tryzubem na czerwonym polu (jak jedzie do Polski lun polska racja stanu jedzie tam to ją zdejmuje).

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here