Kiedy choruje członek rodziny, okazuje się, że choruje cała rodzina, a także przyjaciele i znajomi. Choroby są nieodłączną częścią ludzkiego życia. Jednak sposób ich przechodzenia zależy nie tylko od chorego, lecz od tego, jakie ma otoczenia. Dlatego niezwykle jest wsparcie. Jak okazywać wsparcie bliskiej osobie podczas choroby?

Czym jest wspieranie?

Wiele osób, myśląc o wsparciu, ulega stereotypom, które determinują definicję wsparcia. Mianowicie wsparcie jest często mylnie określane jako zespół działań, których zadaniem jest ochrona chorej osoby przed trudnościami i problemami, a także stresem związanym z niepewnością i procesem leczenia.

W rzeczywistości jednak dobrze pojmowane wsparcie to zachowanie, które pozwala wyznaczać cele, a także polegające na przyjęciu empatycznej postawy oraz towarzyszeniu podczas choroby zarówno przy tych dobrych, jak i tych złych chwilach.

Jakie wsparcie jest potrzebne bliskiej osobie, która choruje?

W psychologii wyróżnia się tzw. wsparcie informacyjne oraz emocjonalne. Pierwszy typ wsparcia powinni zapewniać zwłaszcza lekarze lub zespół medyczny, który jest zaangażowany w przypadek bliskiej osoby, która jest chora.

Oczywiście jakość wsparcia informacyjnego zależy od jakości usług medycznych. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że omawiany typ wsparcia będzie realizowany na najwyższym poziomie. Szczegóły dotyczące najlepszej opieki są dostępne pod adresem: https://zdrowie.pzu.pl/.

Wsparcie informacyjne mogą zapewniać również członkowie rodziny. Warto tutaj dodać, że chociaż wiedza medyczna w sieci jest dostępna na wyciągnięcie ręki, to i tak warto konsultować ją ze specjalistami. W ramach informacyjnego wsparcia chodzi o to, aby zapewniać bliskiej chorobie rzetelne informacje na temat sposobu leczenia oraz dostępności specjalistów w danej dziedzinie, a także motywować w czasie procesu leczenia.

Jeśli chodzi o wsparcie emocjonalne, to jest ono potrzebne zarówno osobie chorej, jak i bliskim, oferującym pomoc. W przypadku negatywnej diagnozy zawsze pojawia się szok i lęk, które mogą towarzyszyć podczas całego okresu zdrowienia. Pomoc emocjonalna polega na zapewnianiu oparcia nawet w przypadku, gdy pojawiają się negatywne myśli, dotyczące odejścia członka rodziny lub przyjaciela.

Wspieranie bliskiej osoby podczas choroby – co można w ramach wsparcia zrobić?

Odpowiednie wsparcie składa się z kilku aspektów. Psycholodzy wskazują, że w pierwszej kolejności warto sprawdzić, w jaki konkretnie sposób można wesprzeć osobę, która choruje – każdy przypadek jest inny, a także każdy człowiek, zwłaszcza w chorobie ma odmienne potrzeby. Dlatego trzeba działać nieszablonowo. W zależności od potrzeb chorującego odpowiednią pomocą może się okazać spacer po parku, rozmowa, pomoc w robieniu zakupów lub wizyta w placówce medycznej.

W ramach pomocy należy pamiętać przede wszystkim o stałym kontakcie. Przeważnie bliscy, chorej osoby mówią: „dzwoń, gdy będzie potrzebna pomoc”. Niestety ludzie dotknięci chorobą często sami nie szukają pomocy i nie korzystają z oferowanego wsparcia. Z tego powodu, należy co jakiś czas kontaktować się z osobą chorą i dopytywać, czy nie potrzebuje pomocy.

W psychologii zwraca się również uwagę na to, że ludzie, którzy chcą pomóc choremu, przy udzieleniu wsparcia powinni również umieć zidentyfikować sprawy ważne, które nie mogą czekać. Aby jednak móc określić co jest ważne dla chorego, niezwykle istotna jest rozmowa. Dzięki sprawnej komunikacji nawet sytuacji, w której potrzeby chorej osoby dynamicznie się zmieniają, wspierający członkowie rodziny czy znajomi będą w stanie zapewnić jej odpowiednią pomoc.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here