Ekrany LCD towarzyszą użytkownikom praktycznie na każdym kroku. Z pewnością masz w domu niejeden sprzęt, który posiada taki wyświetlacz. Najczęściej montuje się je w telewizorach, monitorach komputera, zegarkach i smartfonach. Warto wiedzieć, jak działają ekrany LED i jak zadbać o urządzenie, które ma taki wyświetlacz.

Budowa wyświetlacza LCD

Ekrany LCD wykorzystują technologię ciekłokrystaliczną. Kryształy nie świecą same – niezbędne jest do tego odpowiednie podświetlenie. Każdy z wyświetlaczy LCD składa się z elementów, w których zatopione są ciekłe kryształy, elektrod odpowiedzialnych za działanie pola elektromagnetycznego, dwóch warstw folii, która pełni rolę polaryzatora oraz źródła światła. Ten rodzaj ekranu jest stosunkowo tani, dlatego można go znaleźć w modelach z niższej półki cenowej. Wśród wyświetlaczy LCD można wyróżnić również TFT, TN oraz IPS. Ten ostatni rodzaj stanowi ulepszoną technologię, dzięki czemu uzyskany obraz lepiej odwzorowuje kolory, ma szersze kąty widzenia i większą głębię czerni, dlatego smartfony z nim są droższe i oferują lepszą jakość. W każdym wyświetlaczu znajdują się miliony pikseli, które czasami ulegają uszkodzeniu. Jak więc naprawić wyświetlacz LCD, który nie działa prawidłowo?

Jak naprawić uszkodzony wyświetlacz?

Zanik obrazu, czarne plamy, przebarwienia lub kolorowe pasy, wypalone miejsca, brak reakcji na dotyk – to objawy uszkodzonego wyświetlacza. Jeżeli zauważysz jakieś nieprawidłowości, udaj się do serwisu. Specjalista z pewnością oceni, czy usterka wynika z błędu w oprogramowaniu czy smartfon wymaga rozkręcenia. Warto pamiętać, że wyświetlacz LCD z powodzeniem można wymienić. Poszczególne propozycje dla różnych modeli smartfonów można zamówić tutaj: https://gsmok.pl/czesci-serwisowe-do-telefonow-wyswietlacze-lcd-c031002. Hurtownia GSMOK oferuje wysokiej jakości części serwisowe do telefonów, dzięki czemu każdy punkt napraw może zrealizować zlecenie terminowo i sprawnie.

Zadbaj o ekran

Niezależnie od tego czy w Twoim telefonie znajduje się wyświetlacz LCD IPS czy TFT, warto odpowiednio zabezpieczyć urządzenie. Dopasuj odpowiednie etui, a na ekran wybierz wytrzymałe szkło hartowane. Dzięki temu w razie niekontrolowanego upadku ryzyko uszkodzenia będzie mniejsze. Dobrej jakości ochrona pozwoli uchronić Cię przed wizytą w serwisie, dlatego warto od pierwszych dni korzystania ze smartfonu nosić go w etui. Jeżeli nie wiesz, jaki model wybrać, z powodzeniem możesz zapytać specjalisty w sklepie, który wariant będzie spełniał Twoje oczekiwania. Postaw na sprawdzone rozwiązania!


Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here