„Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” to tytuł wystawy planerowej, która pojawiła się na Rynku Miejskim w Lubaczowie. Jej wernisaż, połączony z recitalem i wykładem, odbędzie się w piątkowe popołudnie.

Ekspozycja przedstawia wybrane aspekty indywidualnej i zorganizowanej pomocy niesionej ludności żydowskiej przez Polaków podczas II wojny światowej, zarówno na terenie okupowanej Polski, jak i poza jej granicami. Celem wystawy jest także ukazanie szerszego kontekstu realiów II wojny światowej oraz represji ze strony niemieckiego okupanta, które groziły za pomoc Żydom. Autorzy nie pomijają również innych postaw części polskiego społeczeństwa, takich jak donosicielstwo i utrudnianie niesienia pomocy.

Wystawa została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, a w naszym mieście będzie prezentowana z inicjatywy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

W trakcie wernisażu odbędzie się recital akordeonowo-gitarowy Marka Majchera i Andrzeja Antonika (ok. godz. 16.30), a także wykład dra Wojciecha Hanusa z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie pt. „Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej we wschodniej części byłego województwa lwowskiego na wybranych przykładach” (ok. godz. 17.30, siedziba główna Muzeum Kresów w Lubaczowie).


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

19 komentarze

    • Zapewne myślisz o tym co wczoraj napisał niemiecki kanclerz: „78 lat temu Niemcy i świat zostały wyzwolone spod tyranii narodowego socjalizmu. Zawsze będziemy za to wdzięczni”. Słusznie możemy się, na to oburzać, co innego byłoby gdyby narodowy socjalizm został Niemcom narzucony, ale oni go sami wybrali i popierali.
      Ale napisał też: „8 maja przypomina, że demokratyczne państwo nie jest oczywistością. Powinniśmy je chronić i bronić – każdego dnia”. To powinien sobie wziąć do serca taki jak Ty fanatyczny zwolennik najbardziej psującej demokrację partii od 1989 roku.

  1. To były straszne czasy. Dziadkowie opowiadali jak donoszono i mordowano Żydów. Masowo. I robili to nie tylko Niemcy. Trwa teraz proces pisania na nowo i fałszowania historii…. A fakty są takie, że nawet pokazywaną obecnie jako przykład rodzinę Ulmów z Markowej wydał sąsiad Polak…Niestety !

  2. Nikt tu nie neguje winy Niemców. To bezsporne !! To oni wymyślili i przeprowadzili holocaust. Chodzi o postawę ludności polskiej wobec eksterminacji Żydów. A tu jest mnóstwo, mnóstwo ciemnych plam…Należy uczciwie rozliczyć się z przeszłością a nie ją fałszować dla politycznych celów. Tak jak nie można również zapomnieć o piekle Polaków na Wołyniu…

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here