W gminie Lubaczów po raz kolejny zorganizowano konkursu na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”. Do rywalizacji, która została rozstrzygnięta w sobotę (01.04) w Lisich Jamach przystąpiło 20 Kół Gospodyń Wiejskich oraz 6 Klubów Seniora.

Każda palma była wyjątkowa, misternie wykonana z wykorzystaniem suszonych kwiatów, kwiatów z bibuły, żywych pędów, krzewów, traw i innych dodatków. Wszystkie prace imponowały bogactwem kolorów, dbałością o szczegóły oraz wysokością – relacjonuje gmina Lubaczów.

Komisja konkursowa w składzie: Zofia Sokół – instruktor rękodzieła ludowego w Gminnym  Centrum Kultury i Czytelnictwa Gminy Tryńcza, Monika Maciuła – Kielar – instruktor kulturalno – oświatowy w Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie, Barbara Kubrak – starszy kustosz Muzeum Kresów w Lubaczowie, opiekun działu Edukacji – nie miała w tym roku łatwego zadania. Pierwszą nagrodę zdobył Klub Seniora w Baszni Dolnej, drugie miejsce zajął – Klub Seniora w Załużu, trzecie – Koło Gospodyń Wiejskich w Szczutkowie. Wyróżnienia otrzymały – Koło Gospodyń Wiejskich w Karolówce oraz Klub Seniora w Opace.

Tegorocznemu konkursowi towarzyszyły po raz pierwszy warsztaty rękodzielnicze, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży ze Świetlic Podwórkowych. Najmłodsi wzięli udział w zajęciach z wykonywania pisanek i kraszanek metodą tradycyjną, robienia serwetek na szydełku oraz wykonywania palmy i kwiatów do palmy wielkanocnej.

„Dzięki tym warsztatom przekazujemy tradycje i część naszej lokalnej tożsamości kulturowej młodemu pokoleniu, po to, by nasze dziedzictwo było kultywowane w przyszłości”- mówi Marta Tabaczek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Warsztaty poprowadziły instruktorki GOK, Panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz  specjalni goście – lokalni artyści, wśród których był m.in. Pan Józef Lewkowicz – artysta ludowy z Nowego Sioła, tworzący pisanki metodą batikową i drapaną. Należy dodać, że podobne warsztaty odbywały się również wcześniej w Domach Kultury, Świetlicach Wiejskich, Przedszkolach i Bibliotekach na terenie Gminy Lubaczów.

Obecny na spotkaniu Wójt Gminy Lubaczów – Pan Wiesław Kapel serdecznie podziękował uczestnikom konkursu, członkiniom komisji konkursowej, edukatorom oraz dzieciom i młodzieży za udział w tym wydarzeniu. Podkreślił jak ważne jest kultywowanie pięknej tradycji świątecznej i związanych z nią zwyczajów oraz obyczajów. Słowa uznania skierował również do Pań z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich w Lisich Jamach za miłe przyjęcie gości, świąteczny poczęstunek i serdeczną atmosferę.

Organizatorzy gratulują zwycięzcom, a także składają podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego przedsięwzięcia.

Galeria zdjęć, fot. Artur Brzyski.

elubaczow.com, gminalubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here