Smarownice są urządzeniami niezbędnymi prawie w każdym zakładzie przemysłowym i warsztacie. Są one niezwykle przydatne i funkcjonalne, a ich głównym zadaniem jest konserwowanie różnego rodzaju maszyn urządzeń, sprzętów i narzędzi. Dostępne są one w kilku rodzajach. Wyróżnić można smarownice nożne, ręczne, pneumatyczne i elektryczne. Czym dokładnie jest smarownica? Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje?

Co to jest smarownica?

Smarownice to narzędzia techniczne służące do aplikacji smaru w sposób kontrolowany i precyzyjny. Składają się z pojemnika na smar, pompki i węża zakończonego końcówką smarującą, która umożliwia naniesienie smaru na konkretne elementy maszyn i urządzeń. Smarownice są powszechnie używane w przemyśle, w maszynach i urządzeniach, w których wymagana jest regularna aplikacja smaru w celu utrzymania odpowiedniej wydajności, a także w celu zapobiegania uszkodzeniom i zużyciu części. Smarownice umożliwiają łatwe i dokładne smarowanie nawet trudno dostępnych części, co pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu smarowania, a co za tym idzie, na zwiększenie wydajności i trwałości maszyn i urządzeń.

Smarownica nożna

Smarownice nożne to urządzenia o różnej wielkości, a aplikacja smaru odbywa się za pomocą naciśnięcia pedału. Wyposażone są one we własny zbiornik o różnej pojemności, najczęściej wynosi ona 5 lub 13 kg. Mniejsze z nich są urządzeniami przenośnymi, natomiast większe przewoźnymi. Smarownice osiągają nawet do 500 barów ciśnienia. Stosuje się je w szczególności tam, gdzie niezbędne jest podanie smaru, a nie ma dostępu do sprężonego powietrza umożliwiającego użycie smarownicy pneumatycznej. 

Smarownica ręczna

Smarownice ręczne to niewielkich rozmiarów urządzenia smarownicze wyposażone w dźwignię, służące do podawania smaru stałego. Zazwyczaj są one wyposażone w zbiorniki 400/500 g, napełniane przez zassanie smaru z większego pojemnika albo przez specjalny zawór. Na rynku znaleźć można smarownice ręczne, których pojemność wynosi nawet 10 – 20 kg, a także ręczne zestawy do pompowania środków smarnych bezpośrednio z beczek.

Smarownica pneumatyczna

Smarownice przenośne mogą być przewoźne lub przenośne. Ich pojemność może wynosić 500g, 1 lub 13 kg i wyposażone są w pompę pneumatyczną. Urządzenia tego typu cechują się wysoką jakością wykonania, prostą i wzmocnioną konstrukcją oraz niezawodnością. Co istotne, do swojego działania wymagają jednak źródła sprężonego powietrza. Smarownice pneumatyczne dzieli na te wyposażone we własny zbiornik, jak również na tzw. zestawy smarowe na beczki 15-180 kg, z których możliwe jest także napełnianie mniejszych urządzeń do aplikacji smaru. 

Smarownica elektryczna

Smarownice elektryczne/ akumulatorowe to urządzenia, których pojemność wynosi najczęściej około 500g. Są one wyposażone w silnik elektryczny napędzany akumulatorem. W przeciwieństwie do standardowych sprzętów ręcznych, tego typu modele są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ wymagają tylko jednej ręki do aplikacji smaru i nie wymagają użycia siły. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here