Mając pod opieką kilkoro czworonogów czasami nie jesteśmy w stanie przypilnować, co jedzą poszczególni milusińscy. Należy jednak pamiętać o tym, że niewłaściwa karma może doprowadzić do powstawania niedoborów mikroelementów w organizmie zwierzęcia, co przełoży się na jego zdrowie. Dlaczego nie warto podawać kotu psiej karmy – i odwrotnie – i co wpływa na szkodliwość tego rozwiązania? Przekonajmy się.

Dlaczego psia karma jest szkodliwa dla kota?

Psy to istoty wszystkożerne. Są w stanie dobrze przyswajać składniki odżywcze z roślin. Dobrze zbilansowana dieta tych czworonogów, choć powinna bazować na mięsie, tak musi być wzbogacona o warzywno-ziołowe dodatki. Ponadto te zwierzęta potrzebują większej ilości błonnika i węglowodanów niż koty. Przykładowo, karma Arion dla psa (dostępna na https://sklep.najlepszy-przyjaciel.pl/107-karma-arion-dla-psa) jest w pełni dostosowana do potrzeb pupila. Specjalne linie produktów są dostosowane do wieku, aktywności fizycznej i dolegliwości zdrowotnych czworonoga.

Jednak jeśli będziesz podawać ją kotu, nadmiar błonnika i węglowodanów zaszkodzi zwierzęciu; może go także otruć i spowodować biegunkę oraz wymioty. Ponadto ci milusińscy drapieżnicy potrzebują innej ilości substancji odżywczych – w tym  kluczowego do właściwego funkcjonowania białka. Właściwe pożywienie dla mruczącego drapieżnika znajdziesz na https://sklep.najlepszy-przyjaciel.pl/174-karma-arion-dla-kota

Dlaczego kocia karma szkodzi psom?

Oczywiste są różnice w budowie anatomicznej tych dwóch gatunków zwierząt. Choć wiadomo już, że psia karma ma o wiele więcej ilości błonnika i węglowodanów niż kocia, tak czym jeszcze się różni?

Ma ona o wiele większą zawartość tłuszczów – spożywający ją pies łatwo może łatwo zacząć borykać się z nadwagą. Karma Arion dla kota posiada także niezbędną ilość tauryny, której tak potrzebują nasi mruczący przyjaciele – a której zawartość nie jest potrzebna w psiej żywności (ich organizmy potrafią ją samodzielnie wytwarzać). Podobnie jest z witaminą A – koty potrzebują jej zdecydowanie więcej.

Czy pojedyncze spożycie nieodpowiedniej karmy jest szkodliwe?

Masz w domu łasucha, który lubi zaglądać do nie swojej miseczki? Nic straconego! Choć warto pilnować, aby tak nie robiło, sporadyczne zjedzenie “niewskazanej karmy” nie czyni spustoszenia w organizmie czworonoga. Pamiętaj jednak, aby zawsze stawiać na wysokojakościową żywność dla swojego pupila. Dzięki temu nie tylko dogodzisz wybrednemu podniebieniu zwierzęcemu koneserowi, ale także zapewnisz mu długie, szczęśliwe życie. Karma Arion w sklep.najlepszy-przyjaciel.pl (https://sklep.najlepszy-przyjaciel.pl/marka/21-arion) to jedna z wielu przykładów właściwego pożywienia. Przy wyborze konkretnego produktu warto kierować się przede wszystkim składem – wysoka zawartość mięsa, brak zbóż, chemicznych konserwantów i sztucznych wzmacniaczy smaku to główne kryteria. Pupil z pewnością Ci za to podziękuje – mrucząc lub wesoło merdając ogonem!


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here