Jak wybrać rękawiczki robocze?

0

Rękawiczki robocze to obowiązkowy element wyposażenia pracownika w wielu branżach. Przydatne są również poza pracą, podczas majsterkowania w garażu czy prac ogrodowych. W ofercie producentów rękawic roboczych wybór jest naprawdę spory. Czym się kierować przy zakupie, aby rękawice spełniały swoje zadanie i zapewniały odpowiedni poziom ochrony?

Najważniejszym zadaniem rękawic roboczych jest ochrona rąk przed działaniem szkodliwych czynników mechanicznych i chemicznych. Mając na sobie rękawice, nie musimy obawiać się otarć, uszkodzeń skory, bolesnych odcisków. Chronią one również przed działaniem chemikaliów i innych szkodliwych substancji, z którymi często mamy do czynienia w zakładach produkcyjnych czy na magazynach. Wybór rękawic roboczych zawsze powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb, a także do rodzaju wykonywanej pracy. Co innego przyda się do prac ogrodowych, a inne rękawiczki robocze będą odpowiednie w przemyśle ciężkim.

Solidne, odporne, wygodne

Rękawice robocze powinny być wykonane z odpornego materiału, wzbogaconego o tworzywa, które zwiększają ich trwałość i bezpieczeństwo. W przypadku prac, w których można skaleczyć się ostrymi przedmiotami, należy nosić rękawice o odpowiedniej grubości. Doskonale sprawdzają się modele wykonane ze skóry lub z syntetycznych materiałów, które dodatkowo zapewniają ochronę przed otarciem i odparzeniem skóry. Jeśli rękawice używane są codziennie przez kilka godzin, warto zadbać o modele, które pozwolą skórze oddychać i zapewnią prawidłową wentylację. Zwróćmy również uwagę na wygodę użytkowania – rękawice powinny być tak wykonane, by zapewniać bezpieczeństwo, ale jednocześnie umożliwiać swobodę ruchów, także przy pracach precyzyjnych. Jeśli to możliwe, najlepiej jest poszczególne modele przymierzyć i sprawdzić, w których najlepiej się czujemy.

Dobrze dopasowany rozmiar

W niektórych zakładach pracy rękawice robocze dostępne są dla wszystkich pracowników w jednakowym rozmiarze. Nie jest to dobry pomysł, gdyż zarówno za duże, jak i za małe rękawiczki utrudniają pracę, a co za tym idzie – opóźniają wykonywanie poszczególnych zadań. Zbyt duże rękawice mogą zsuwać się z rąk w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli natomiast są zbyt ciasne, krępują ruchy, kiepsko działają również na krążenie w dłoniach. Dobrze dopasowany rozmiar jest więc tak samo ważny, jak materiał, z jakiego rękawice zostały wykonane i wszystkie ich dodatkowe parametry. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here