W czas Wielkiego Tygodnia wprowadzi nas koncert pasyjny „Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu”. W jego ramach, w czwartek (30.03) w lubaczowskiej Konkatedrze wystąpią Jerzy Zelnik – uznany aktor teatralny i filmowy oraz Baltic Neopolis Ensemble – orkiestra kameralna powstała z inicjatywy szczecińskich artystów.

Co roku w okresie Wielkiego Post, w ramach projektu 14 KATEDR w wybranych świątyniach w Polsce organizowane są Koncerty Pasyjne. Liczba 14 w tytule jest nieprzypadkowa – nawiązuje do stacji drogi krzyżowej.

W tym roku koncert odbędzie się m.in. w Lubaczowie. Program oparty został na medytacji księdza Grzegorza Strzelczyka oraz Oratorium Josepha Haydna – które uznawane jest za wyraz jego wielkiej wiary w Boga. To jedno z najbardziej uduchowionych dzieł kompozytora opisujące za sprawą muzyki chrystusowe konanie. Kompozycja to cykl siedmiu sonat instrumentalnych (siedem razy adagio) poprzedzonych introdukcją, zwieńczonych jedynym szybkim fragmentem – Il Terremonto – obrazującym trzęsienie ziemi i zmartwychwstanie. Każdą z sonat zapowiada tekst zaczerpnięty z Ewangelii – słowa Chrystusa wypowiedziane przed śmiercią: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią!”, „Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju”, „Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja”, „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”, „Pragnę”, „Wykonało się!”, „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”.

W czasie koncertu obraz męki Chrystusa przybliżony zostanie również za pomocą oprawy multimedialnej składającej się z fragmentów filmu Mela Gibsona „Pasja”.

Wydarzenie Honorowym Patronatem objęła Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła. Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem jest Fundacja PZU.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here