Szczepienia są ważnym sposobem ochrony osób i całych społeczności przed rozprzestrzenianiem się poważnych chorób. Kto może je prowadzić?

Dlaczego szczepienia są ważne?

Dzisiaj szczepienia traktowane są jako jeden z kluczowych elementów dbania o własne zdrowie oraz o zdrowie innych osób. Szczepienia są ważne z kilku powodów:

  • – Zapobieganie chorobom – szczepienia zapobiegają rozprzestrzenianiu się poważnych, a nawet śmiertelnych chorób, takich jak odra, polio i tężec. Szczepiąc się, można ochronić nie tylko siebie, ale także osoby wokół nas, w tym osoby w wyższym stopniu narażone na zachorowanie, takie jak niemowlęta i osoby z osłabionym układem odpornościowym.
  • – Bezpieczne i skuteczne – szczepionki przechodzą rygorystyczne testy i są stale monitorowane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. Udowodniono, że są bezpieczne i wysoce skuteczne w zapobieganiu wielu chorobom.
  • – Ochrona zdrowia publicznego – powszechne szczepienia mogą pomóc w wyeliminowaniu lub znacznym zmniejszeniu częstości występowania niektórych chorób.
  • – Opłacalność – również szczepionki to opłacalny sposób zapobiegania chorobom i obniżania kosztów opieki zdrowotnej związanych z leczeniem tych chorób.
  • – Umożliwiają podróżowanie – niektóre kraje wymagają wykonania określonych szczepień jako warunku wjazdu. Szczepienia mogą również pomóc chronić podróżnych przed chorobami, które są bardziej powszechne w innych częściach świata.

Na co należy się szczepić?

Szczepienia, które są obowiązkowe, określa tak zwany kalendarz szczepień. Obejmuje on różnego rodzaju szczepienia, które prowadzone są od wielu niemowlęcego aż do pełnoletności.

Poza szczepieniami obowiązkowymi również można zdecydować się na szczepienia nieobowiązkowe, dodatkowe. Takie szczepienia zapewniają dodatkową ochronę przed rożnymi schorzeniami i są one przez wielu lekarzy rekomendowane, aby zadbać o swoje zdrowie.

Kto może prowadzić szczepienia?

Szczepienia mogą wykonywać jedynie osoby, które posiadają do tego odpowiednie przygotowanie. Najczęściej prowadzą je lekarze, a także pielęgniarki i położne. Niekiedy szczepienia mogą też wykonywać aptekarze.

Do samodzielnego prowadzenia szczepień pielęgniarka albo położna muszą ukończyć odpowiedni kurs szczepień Vital-Med. Taki kurs obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę. W jego trakcie uczestnicy dowiadują się wszystkiego, co najważniejsze w kontekście szczepionek. Programy obejmują między innymi kalendarz szczepień, zasady wykonywania szczepień, rozpoznawanie NOP-ów, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych, sprawozdawczość związaną ze szczepieniami.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here