W środę (15.03) z inicjatywy Nadleśnictwa Oleszyce i Muzeum Kresów w Lubaczowie w Cewkowie w gminie Stary Dzików uczczono 160. rocznicę wymarszu z Galicji Wschodniej pierwszego oddziału na pomoc Powstaniu Styczniowemu.

Dokładnie 160 lat temu, 500 ochotników z Galicji Wschodniej pod dowództwem pułkownika Leona Czechowskiego, wyruszyło na pomoc powstańcom styczniowym. Wydarzenie to upamiętniono w środę w Cewkowie, a także w lesie leśnictwa Czerniakowa Buda.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Cewkowie, której przewodniczył ksiądz proboszcz Grzegorz Stankiewicz wraz z proboszczem parafii pw. Narodzenia N.M.P. w Oleszycach ks. Arturem Schodzińskim. Wzięli w niej udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, leśnicy, żołnierze, a także dyrektorzy okolicznych szkół. Po nabożeństwie Dariusz Sałek z Muzeum Kresów w Lubaczowie przedstawił zgromadzonym gościom rys historyczny Powstania Styczniowego. Głos zabrali również: wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Huk, asystenci senatora RP Mieczysława Golby oraz posłanki RP Teresy Pamuły, a także dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawiński – relacjonuje Nadleśnictw Oleszyce.

Dalsza część obchodów miała miejsce przy obelisku na terenie leśnictwa Czerniakowa Buda, który postawiony został w 150-tą rocznicę wymarszu z oleszyckich lasów pierwszego w pełni uzbrojonego oddziału ochotników na pomoc Powstaniu Styczniowemu. Zapalono tu znicze i złożono kwiaty. 

Galeria zdjęć, fot. Nadleśnictwo Oleszyce.

elubaczow.com, Nadleśnictwo Oleszyce


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here