Polski Bon Turystyczny powstał, aby zaoferować wsparcie finansowe dla polskich rodzin i jednocześnie pobudzić do pracy branżę turystyczną, którą szczególnie dotknęła pandemia Covid-19. Pod pojęciem tym kryje się dokument elektroniczny, który pozwala na opłacenie wyjazdu dla rodzin wychowujących co najmniej jedno dziecko. Jako że wykorzystać go można tylko do 31 marca 2023 r., warto zaplanować z nim pierwszy wiosenny wyjazd całą rodziną. Oto, jakie kryteria należy spełnić, aby uzyskać bon turystyczny oraz gdzie szukać zakwaterowania, które zaakceptuje tę formę płatności.

Dla kogo jest przeznaczony bon turystyczny?

Bon turystyczny został wprowadzony z dniem 1 sierpnia 2020 r. i można go wygenerować na platformie PUE ZUS. Jest to elektroniczny dokument, którego zadaniem jest dofinansowanie wyjazdu dla rodzin, które posiadają na swoim utrzymaniu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 18. roku życia i pobierali na nie świadczenie wychowawcze 500+ lub dodatek wychowawczy między 18.07.2020 r. a 31.12.2021 r.

To już ostatnie tygodnie, aby skorzystać z tej formy dofinansowania, gdyż bon turystyczny traci ważność z dniem 31 marca 2023 r. Nic nie wskazuje także na to, aby w przyszłości pojawiła się dla niego alternatywa. Z bonu warto więc skorzystać już teraz, nawet jeśli nie mamy możliwości zorganizowania wyjazdu do końca marca – bonem turystycznym możemy bowiem np. opłacić zaliczkę na tegoroczne wakacje.

Uzyskanie bonu turystycznego wymaga dopełnienia minimum formalności i odbywa się poprzez złożenie wniosku o jego wydanie online – zrobimy to w kilka chwil, logując się na swoje konto PUE ZUS i uzupełniając wymagane w formularzu informacje. Bon turystyczny jest wydawany w formie elektronicznej i ma postać unikalnego, 16-cyfrowego kodu, który należy podać w obiekcie turystycznym.

Ile wynosi bon turystyczny? Za co możemy nim zapłacić?

Kwota bonu turystycznego jest uzależniona od liczby dzieci, jakie wychowuje rodzina. Dla rodziny z 1 dzieckiem w wieku do 18. roku życia przyznawany jest bon w wysokości 500 zł, dla rodziny z dwójką dzieci dwa bony po 500 zł itd. Na większe dofinansowanie wyjazdu mogą liczyć rodziny z dzieckiem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności – w ich przypadku wysokość bonu turystycznego wynosi 1000 zł na każde dziecko z niepełnosprawnością.

Bon turystyczny może zostać wykorzystany wyłącznie w obiektach, które przystąpiły do programu. Nie zapłacimy więc nim za pobyt w każdym obiekcie noclegowym. Aby ułatwić ich wyszukanie rodzinom, które chcą skorzystać z bonu turystycznego, polski portal turystyczny www.nocowanie.pl oznaczył obiekty noclegowe, które akceptują płatność bonem – są one opatrzone symbolem „bon turystyczny”. Ułatwienie w znalezieniu obiektu w konkretnej lokalizacji zapewnia natomiast możliwość zaznaczenia opcji „bon turystyczny” i wyświetlenia tylko tych obiektów turystycznych, w których za nocleg zapłacimy bonem.

Rodzice mogą zapłacić bonem turystycznym m. in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym i każdym innym obiekcie noclegowym, który spełnia warunki programu. Za pomocą bonu można także opłacić zorganizowany wypoczynek, w tym chociażby zaliczkę na tegoroczne kolonie dziecka, obóz czy zieloną szkołę. Bonem turystycznym sfinansujemy także jednodniowy wyjazd bez noclegu, pod warunkiem, że obejmuje on co najmniej dwie usługi, np. transport i zwiedzanie.

Według danych opublikowanych na początku lutego 2023 r. przez ZUS, z bonu turystycznego skorzystało już ponad 5 mln Polaków. I nic dziwnego! Jest to znakomita okazja, aby wyjechać na rodzinny urlop, wydać na ten cel mniejszą kwotę, a także przy okazji wesprzeć polską branżę turystyczną, która stopniowo wraca do normalności po pandemii. Jako że czas na wykorzystanie bonu turystycznego mamy tylko do końca marca, warto już teraz zapoznać się z obiektami turystycznymi, które go akceptują i zaplanować rodzinny wyjazd w nieznane!


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here