Jak parzyć kawę w kawiarce?

0

Kawiarki to ciśnieniowe czajniki, których pierwsze egzemplarze pojawiły się na rynku już w 1933 roku za sprawą Włocha Alfonsa Bialettiego, który wynalazł pierwszą aluminiową kawiarkę. Dzięki prostocie użycia oraz niskiej cenie, bardzo szybko stały się one domową alternatywą dla kaw przygotowywanych w renomowanych kawiarniach. Prawidłowo przygotowana kawa w kawiarce ma smak i konsystencje zbliżoną do espresso.

Idealna kawa z kawiarki

Pierwszą istotną rzeczą jest odpowiednia woda. Woda w kawiarce podobnie jak w przypadku ekspresów powinna być miękka i co ważne, nie gotowana. Wodę wlewamy do dolnego zbiorniczka kawiarki. Woda nie może zakrywać zaworu bezpieczeństwa, gdyż chroni on kawiarkę przed zniszczeniem w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia. Kawosze dzielą się na dwie grupy. Jedni leją wodę zimną do kawiarki, a drudzy lekko podgrzaną, nie ma to jednak wpływu na smak i aromat napoju.

Przeczytaj również: https://bigbeans.pl/czym-jest-kawa-speciality-i-jak-ja-parzyc/


Jeżeli chodzi o same ziarna kawy, to ich ilość ma bezpośredni wpływ na to, jak mocny napój otrzymamy. Aby uzyskać mocną kawę, należy wsypać zmieloną kawę aż do krawędzi zbiorniczka. Nie możemy jednak przesadzać i sypać tak dużo kawy, że wystaje ona poza jego krawędzie. Kawy nie powinno być również za mało. Jak chcemy żeby była słaba, to po prostu wsypujemy kawę do połowy zbiornika. Zmielone ziarna należy wyrównać palcem bądź łyżeczką. Odradza się ubijanie kawy gdyż może to spowodować, że będzie ona stawiać zbyt duży opór wodzie przez co napój będzie po prostu gorzki.


Zbiorniczek z kawą następnie umieszczamy w dolnej części kawiarki w której znajduje się już woda i następnie skręcamy obie części ze sobą. Zbiorniczek musi być skręcony bardzo dokładnie, dzięki temu nie utracimy ciśnienia w kawiarce.
Kawiarkę stawiamy na palnik na średni ogień. Podobnie jak podczas zwykłego gotowania ogień powinien dotykać spodu kawiarki, a nie jej boków. Gdy kawa zaczyna bulgotać ściągamy kawiarkę z ognia i rozlewamy napar do filiżanek. Sam proces parzenia nie powinien trwać dłużej niż 5 minut. Pamiętajcie, że nie możecie pozwolić na to, żeby kawa się zagotowała. W takim przypadku napar nabierze smak nieprzyjemnej goryczki. Lepiej tego uniknąć. Jeżeli wszystko zrobicie dobrze, otrzymacie przepyszną kawę.

Przeczytaj również:

https://bigbeans.pl/sklep/kawa-smakowa-aromatyzowana-wszystko-co-musisz-o-niej-wiedziec/


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here