Trudno dziś znaleźć firmę, która nie korzysta z telematyki w swoich firmowych pojazdach. Telematyka ma najczęściej dwie formy: nawigacji GPS, wspomagającej pracę kierowcy i monitoringu GPS, pozwalającego na sprawne zarządzanie flotą samochodową przez menedżera. Jak działa system GPS we flocie i jakie korzyści może dać?

System geolokalizacji GPS pozwolił na dokładne określanie pozycji pojazdów w czasie niemalże rzeczywistym (z minimalnym poślizgiem). Najpierw GPS wykorzystano w nawigacjach. Dzięki nim kierowca (także auta firmowego) może łatwo trafiać do celu, zgodnie z wybraną przez siebie specyfiką trasy. Następnie GPS znalazł kolejne rozwiązanie, które docenili menedżerowie flot na całym świecie. To system GPS albo system monitoringu GPS. Jak to działa? Już wyjaśniamy.

System GPS (system monitoringu GPS) – jak to działa?

Działanie systemu jest dość proste.

W samochodzie firmowym zamontowany jest lokalizator GPS. Są różne wersje. Najprostsza jest zasilana z zapalniczki samochodowej. Najbardziej zaawansowane są zasilane z instalacji elektrycznej auta i są połączone z szeregiem czujników, a także sterownikiem silnika.

Dane o położeniu auta (a także dane z czujników w zaawansowanych systemach) są przesyłane do centrum dostawcy monitoringu, gdzie są gromadzone.

Osoba zarządzająca flotą uzyskuje dostęp do wszystkich danych za pomocą specjalnej aplikacji. Pozwala ona na sprawdzanie, na dokładnej cyfrowej mapie położenia pojazdów, a także dziesiątek innych parametrów, zależnych od typu lokalizatora i wybranych usług.

Menedżer floty może, na podstawie danych, tworzyć także różnej maści statystyki, zbiorcze dane, analizy itd.

Jakie są korzyści z zastosowania systemu monitoringu we flocie?

Korzyści jest mnóstwo. Które są najczęściej wymieniane jako pierwsze przez użytkowników?

  • – Oszczędność paliwa – dzięki możliwości optymalizacji tras i kontroli, czy kierowcy jeżdżą zgodnie z zasadami ekojazdy.
  • – Możliwość sprawnego zarządzania zespołem – jeśli pojawia się nowe zlecenie, menedżer sprawdza, które auto jest najbliżej i modyfikuje jego trasę.
  • – Kontrola pracy pracowników mobilnych – menedżer doskonale wie, kto kiedy zaczął pracę, ile kilometrów przejechał, kiedy dotarł do klienta.
  • – Bezpieczeństwo kierowców i towarów – w razie kradzieży można zdalnie zablokować rozrusznik i podać Policji dokładne dane, gdzie znajduje się pojazd. W razie konieczności wezwania pomocy (np. drogowej, albo medycznej) menedżer dokładnie wie, gdzie znajduje się jego kierowca.
  • – Szybsze reagowanie na awarie, sygnalizowane przez pokładowy system OBD2.
  • – Możliwość kontroli nad flotą samochodową z dowolnego miejsca – nawet z ekranu smartfonu. Można wypoczywać w odległym kurorcie i równocześnie reagować na problemy, jakie mogą się pojawić. Albo po prostu – trzymać rękę na pulsie.

Jeśli monitoring – to tylko od dobrego dostawcy

Dobry dostawca zapewnia rozbudowane usługi, działające na profesjonalnym sprzęcie. Można liczyć na szereg przydatnych funkcji i niezawodność działania systemu. Do tego system może być modułowy. Czyli? Można wybierać te funkcje, które w danej firmie są przydatne.

Dlatego warto zapoznać się z ofertą Verizon Connect. To jeden z liderów rynku, oferujący bardzo rozbudowany monitoring GPS z wieloma funkcjami. Warto umówić się na bezpłatną prezentację, aby w praktyce poznać możliwe zastosowania monitoringu GPS od Verizon Connect.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here