W najbliższa sobotę (18.03) w Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbędą się warsztaty z przygotowania palm wielkanocnych. Ich uczestnicy będą nie tylko tworzyć, ale również poznają tradycje i zwyczaje świąteczne naszego regionu.

Palma wielkanocna jest zapowiedzią Świąt Zmartwychwstania. Pełni najważniejszą, symboliczną rolę podczas Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień i jest obchodzona na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Palmy tradycyjne w okolicach Lubaczowa są skromne, tworzy się je z kwitnących gałązek wierzbowych zwanych „baziami”, związywanych białą lub kolorową wstążką. Elementem zdobniczym są rośliny zielone: bukszpan, barwinek oraz kwiaty suszone lub robione ręcznie z bibuły.

Chcąc kultywować nasze rodzime tradycje, w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, organizujemy dla Państwa możliwość samodzielnego zrobienia takiej tradycyjnej palmy. W trakcie warsztatów nie zabraknie również rozmów i wspomnień na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych na ziemi lubaczowskiej i Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Zapewniamy ciepłą herbatkę i wspaniałą atmosferę – zachęca Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Na warsztaty obowiązuje opłata (7 zł od osoby). Zapisy prowadzone są pod nr tel. 606 357 108. Opłata

elubaczow.com, Muzeum Kresów w Lubaczowie


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here