W poniedziałkowy (06.03) poranek w sali narad starostwa powiatowego w Lubaczowie odbyła się konferencja prasowa poseł na Sejm RP Teresy Pamuły i samorządowców z powiatu lubaczowskiego. Jej tematem były założenia raportu organizacji C40 Cities, która postuluje m.in. ograniczenie konsumpcji dla ratowania klimatu.

Zdaniem poseł Teresy Pamuły i obozu rządzącego założenia organizacji C40 Cities, której członkiem jest m.in. Warszawa, sprowadzają się do ograniczenia wolności wyboru Polaków w kwestii jedzenia, ubioru, posiadania samochodu czy podróżowania. Chleb wypiekany z owadów, czy zaprzestanie produkcji mięsa to według nich tylko część programu, którego powinniśmy się obawiać.

– Nie chcemy by ktoś za nas mówił, co mamy jeść, ile mamy jeść, jak mamy jeść, w co się ubierać, czym jeździć, jak jeździć. Oczywiście, klimat dla nas jest bardzo ważny, (…) Chcemy termomodernizować nasze mieszkania, nasze szkoły, obiekty sportowe. Chcemy również zmieniać piece z kopciuchów z ekologiczne. Nie jesteśmy absolutnie przeciwko samochodom elektrycznym. Chcemy to zmieniać, ale nie może być to zrobione z dnia na dzień – mówiła poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, która postulowała zarazem, by produkty zawierające np. składniki z owadów były odpowiednio oznaczone.

Parlamentarzystka zwracała równocześnie uwagę, na zagrożenia jakie potencjalne zmiany niosą dla naszej gospodarki, w szczególności dla branży rolniczej.

– To nie tylko chodzi o nas jako konsumentów, ale także o naszą gospodarkę. Mamy zniszczyć swoją produkcję rolniczą? Mamy zniszczyć swój przemysł przetwórczy? Mamy zniszczyć rolników? Po to żebyśmy się przestawili na jakąś dietę „z kosmosu”?

Posłance Prawa i Sprawiedliwości wtórowali samorządowcy.

– Zderzamy się po raz kolejny w dziejach z nową ideologią, stworzoną po to żeby uszczęśliwić ludzi, żeby zaprowadzić nowe porządki, żeby rozwiązać wszelkie problemy z jakimi boryka się społeczeństwo. Jak wiemy, takie eksperymenty ideologiczne w historii kończyły się z reguły wielką katastrofą. (…) Protestujemy przed tym szaleństwem i apelujemy o zdroworozsądkowe podejście do tego wszystkiego – mówił starosta lubaczowski Zenon Swatek.

O obawach lokalnej społeczności mówili także samorządowcy – wójt gminy Star Dzików Tomasz Jabłoński, wójt gminy Wielkie Oczy Albert Hawrylak i wiceburmistrz Narola Arkadiusz Mroczek. Kilkukrotnie podkreślali, że nie wyobrażają sobie by ktoś miał nakazywać ludziom co mają jeść, czy jak się ubierać. Wyrazili także obawy związane z raportem C40 i oczekiwania merytorycznego wyjaśnienia jego celów i założeń.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

60 komentarze

 1. (…)Jedzenie owadów jest bardzo zdrowe. Dostarczają one wysokiej jakości białko, które mogą być alternatywą do jedzenia mięsa. Taka dieta jest też bogata w aminokwasy. – Owady są wolne od antybiotyków i są hipoalergiczne(…). Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce mało kto miał ochotę na degustację owoców morza, dziś są przysmakiem. Podobnie będzie z owadami(…).
  Źródło:
  TVP3 Wrocław

 2. Swatkowi się nie dziwię, że powiela bzdury no ale on ma jeszcze parę lat do emerytury a wynajem lokali słabo idzie ale Wam młodzi i podobno ,,niezależni!” bardzo. Jeszcze wczoraj w prywatnych rozmowach mieliście całkiem odrębne i swoje zdanie w tej sprawie! Nie wstyd Wam?

 3. „(…) Chcemy również zmieniać piece z kopciuchów z ekologiczne.”

  To bardzo interesujące, bo od „chcemy” do „zrobimy” bardzo daleka droga. Zwłaszcza słuchając polityków Solidarnej Polski, która tworzy koalicję z PiS. Oni chcą zgoła czego innego. Chyba w tej koalicji jest jakiś zgrzyt w tej kwestii. Ale już abstrahując od tego… Jadąc sobie przez Gminę Stary Dzików, w sezonie grzewczym, jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Chyba mieszkańcy wzięli za bardzo do siebie to, że można palić wszystkim, poza oponami – jak mówił jeszcze kilka miesięcy temu Jarosław Kaczyński. Najwidoczniej włodarzom Gminy Stary Dzików to nie przeszkadza.

  „– (…) Mamy zniszczyć swoją produkcję rolniczą? Mamy zniszczyć swój przemysł przetwórczy? Mamy zniszczyć rolników? Po to żebyśmy się przestawili na jakąś dietę „z kosmosu”?”

  Rozumiem, że dla prostych włodarzy z Gminy Wielkie Oczy czy Gminy Stary Dzików analiza raportu C40 może stanowić nie lada wyczyn, ale po posłance Pamule można byłoby się spodziewać jednak czegoś więcej. Jak widać – wszelkie wątpliwości co do analiz raportu – zostały definitywnie rozwiane. O tym Panu z Narola nie wypowiadam się, bo nie znam, więc nie chcę wrzucać go do jednego wora z ww.

 4. „Zapytaliśmy w stowarzyszeniu C40 Cities, do którego Rafał Trzaskowski zapisał stolicę, jak to jest z “reglamentacją żywności i ubrań”. – W odniesieniu do „ambitnych celów” na 2030 r. (to na nich bazuje obecna dyskusja – red.) w raporcie stwierdza się: Nie rekomenduje się hurtowego przyjęcia tych celów w miastach C40. Są one wymienione, aby zapewnić zestaw punktów odniesienia dla miast. Można je uwzględniać rozważając różne alternatywy redukcji emisji i długoterminowe wizje danego miasta – przekonuje nas Rolf Rosenkranz, szef wydziału komunikacji w C40 Cities.

  Rosenkranz wskazuje, że w raporcie wyraźnie podkreślono rolę, jaką odgrywają osoby prywatne w całym procesie. “Ostatecznie to ludzie decydują, jaki rodzaj żywności jedzą i jakie robią zakupy, aby uniknąć marnowania żywności w gospodarstwach domowych. To także każda jednostka indywidualnie decyduje ile nowych ubrań kupić. Lub czy chce posiadać własny samochód oraz ile lotów wykona” – czytamy w dokumencie. Skąd zatem paniczna narracja po prawej stronie krajowej polityki?”

  – To pompowanie balonika przez wykorzystanie ludzkich lęków dotyczących ograniczeń czy limitów – mówi nam Jakub Wiech z portalu energetyka24.pl, prowadzący podcast “Elektryfikacja” oraz autor książki “Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy”. Jego zdaniem, w obecnych warunkach politycznych, po dwóch latach pandemii i w czasie wojny za naszą granicą, żerowanie na lękach, które się wytworzyły jest oznaką braku konstruktywnej polityki klimatycznej po stronie prawicy.”

  Polecam cały artykuł do przeczytania: https://smoglab.pl/co-oznaczaja-rekomendacje-c40/ – to jednoznacznie pokazuje kto powiela te bzdury, w jakim celu i dlaczego. A elektorat idzie, jak te barany w stadzie i powtarza te brednie, kompletnie nie mając pojęcia o co chodzi. To nie pierwsze zasłona dymna tych udawanych prawiczków.

 5. Z tymi robakami to PiS ma jakiś fetysz. I pomyśleć kiedy Kosiniak mówił rok temu, że PSL staje w obronie ,,polskiego schabowego i polskiego rosołu” to się wszyscy śmiali co on wygaduje. Mi to co mówi PiS przypomina komunę i ich hasła o stonce ziemniaczanej typu ,,Stonka ziemniaczana to Twój wróg. Wszyscy do walki”. PRL pełną gębą. A dlaczego Pani Poseł nie przypomniała o tym, ze była Posłem wnioskodawcą ustawy o rejestrowaniu kur. Jak było o robakach to mogło być o kurach też 😀 Ale nie mogła nic powiedzieć bo z tego co słyszałem to jak ustawę wnosiła to jej nawet nie przeczytała. Kolejny wróg znaleziony robaki. A co dalej. Koty, psy, jenoty, rysie, łosie czy jelenie. To jest śmiechu warte by robić konferencję na taki temat na prowincji jaką niestety jesteśmy. Co jak co te robaki sobie zapamiętam 😉

  • To nie fetysz, tylko doskonale, wysokooktanowe paliwo wyborcze, skoro na konkurencyjnym portalu nawet Polak2010, mimo do bólu tradycyjnego komentarza, wrzucającego do jednego worka i równo krytykującego wszystko co nie jest PiSem, ma jak pawie nigdy wcześniej plusy.

  • Anty pisie jak coś piszesz to sprawdź a nie pisz głupot, „- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia. Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1345 2022/1345 z dnia 1 sierpnia 2022 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiału biologicznego. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji. W drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace legislacyjne, aby odstępstwo od przepisów unijnych mogło być zastosowane na gruncie krajowym. Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji. Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu – informuje MRiRW.
   KRIR interweniuje

   – Osoby utrzymujące drób przyzagrodowo powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji zakładu drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429, które wymaga rejestracji zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, w tym drób, odstępstwa od tego obowiązku są możliwe w przypadku zakładów stwarzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

   Zwolnienie osób utrzymujących drób przyzagrodowo z tego obowiązku jest uzasadnione ze względu na fakt, że utrzymywanie drobiu w małych ilościach we własnych gospodarstwach rolnych czy przy domostwach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego. Takie działania pozwolą na uwolnienie rolników od dodatkowych obciążeń administracyjnych i pozwolą skupić się na głównych działaniach związanych z prowadzeniem swoich gospodarstw – czytamy na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych.

   No i co człowieku który tylko 'PRZECIW” a gdzie myślenie.

   • Wojtek a doczytałeś to, ze się zgodziło na to Minister Rolnictwa a komisarzem ds. Rolnictwa w UE jest Janusz Wojciechowski z PiS. i też jakoś tego nie zablokował. I taka jest prawda. Nie mam czasu niestety więcej coś napisać.

  • Stefa. Nikt Ci niczego nie dyktuje.
   Poczytaj o czym jest C40. Nikt niczego nikomu nakazuje.
   To są zalecenia. Tak jak zaleca się nosić czapkę, szalik i rękawiczki zimą. A kto chce te nosi lub nie.

   To co prezentuje objazdowa trupa, to jest odwracanie uwagi od spraw ważnych.

 6. Ja widzę, że nasza opozycja czyli (platformy obywatelskie, PSL, lewica) sprzedają własny kraj w parlamencie europejskim.
  Popierają korupcję w parlamencie europejskim, można by powiedzieć, że sprzedali by własną matkę za garść srebrników.
  Nowy program Platformy Obywatelskiej, Lewicy, hołownie i PSL
  ,, Jedzenie robaków” to już trudno zrozumieć.

  • Polak2010. to PiS z poziomu Parlamentu Europejskiego niszczy Nasz kraj. Nikt przez PiS Nas w Europie nie szanuje jako kraj. Ludzie doceniają tylko Nas Polaków za to, ze pomagamy Ukrainie, ale jak zapytasz stricte o Polskę to jedynie cisza odpowiada lub śmiech Europy, ze ktoś taki jak PiS rządzi w Polsce i ludzie w te brednie wierzą jak o tych robakach, które ludzie jedzą od zawsze. A propos korupcji w Parlamencie Europejskim to skoro są osoby podejrzane to dziwnym trafem właśnie podróże do Kataru urządzali sobie europosłowie PiS Poręba i Ryszard Czarnecki ten i złomowanego Tico z Jasła, https://www.rp.pl/polityka/art37821441-korupcja-w-pe-sprawdzaja-okolo-60-osob-w-tym-polakow. A na dodatek ten drugi jest ekspertem od korupcji w PE. To jakby zrobić ze złodzieja co okradł bank, specjalistę od zabezpieczeń by banku nie obrabowano. To jest absurd. I to PiS-owski absurd. I czepiacie się tych robaków. Jak je tak bardzo lubicie to Tobie i Twojemu PiS-owi mogę życzyć jedynie ,,Smacznego”.

 7. To, że posłanka opowiada w Lubaczowie propagandowe głupoty to mnie od dawna nie dziwi. Szkoda, że w sejmie zero aktywności na rzecz regionu przejawia. Ale, że Swatek, w końcu wykształcony człowiek te bzdury powiela, to mnie dziwi. Panie Starosto zamiast tępej propagandy, zajmij się lepiej remontami dróg dojazdowych w powiecie, bo dziury są jak na Ukrainie a nie w cywilizowanym kraju.

  • Owszem. Był kiedyś taki program chyba na TVN gdzie byli włamywacze w każdym odcinku programu odwiedzali dom, który właściciele uznali za bezpieczny i, że nie da się do niego włamać i jak obchodzili te wszystkie zabezpieczenia. Tylko to był program telewizyjny a nie polityka.

 8. Podniecacie się bzdurami, a nikt nie zwrócił uwagi, że lokalni bonzowie w godzinach pracy robią tło Pani poseł. Asystowanie i wysłuchiwanie opowieści z kosmosu, na dodatek w siedzibie starostwa nie należy do obowiązków samorządowców. Jeśli ktoś chce sobie robić partyjne wystąpienia, niech sobie wynajmie salę lub robi to w biurze poselskim. A starosta, wójtowie i zastępca burmistrza mogą sobie rozmawiać z Panią poseł nawet o robakach w dupie Maryny, ale po robocie lub jeśli wezmą sobie urlop. Żenada.

  • Podzielam Twoje zdanie 123. Mnie właśnie najbardziej uderzyło to, że było to w Starostwie a nie w biurze Pani Poseł co jest na rynku. To była konferencja prasowa PiS-u a nie samorządowców i temat też polityczny a nie społeczny. Starostwo powinno być dostępne dla wszystkich opcji politycznych a nie tylko dla jednej jak już tak chce PiS robić. Ciekawe czy by tak pozwolili zrobić np. PO czy PSL taką konferencje na ten temat w sali obrad w Starostwie.

 9. Starostwo powiatowe to urząd, który ma ściśle określone ustawą zadania. I nie ma tu miejsca na żadne partyjne wystąpienia. To urząd, zakład pracy i miejsce pracy dla urzędników wykonujących zadania powiatu. To nie jest miejsce ani dla PiS, PSL, etc. Tu się ma pracować dla obywateli/mieszkańców, którzy przychodzą załatwiać swoje sprawy – odebrać prawo jazdy, zarejestrować auto lub pozwolenie na budowę. A o owadach niech sobie dyskutuje rada powiatu, jak przepchnie taki punkt w porządku obrad, zaproponowany przez przewodniczącego tego organu. Chętnie obejrzę transmisję. Kabarety już nie te.

 10. Przyznam się do błędu szanowni państwo, myślałem, że nasza ruska opozycja czyli Platformy obywatelskie, lewica, PSL, hołownie pójdą do wyborów bez programu wyborczego a tu proszę program jest ,,ROBAKI zamiast MIĘSA”

  • Sam jesteś ruski polaku2010. Masz problem z robakami jak PZPR ze stonką. I tak samo jak PZPR, PIS upolitycznia te robale. Te same metody niszczenia opozycji na zamówienie władzy. Mówienie, że Zachód to zło. Jak Putin. Twój PiS chciał Nas wepchać w paszczę Putina tylko wojna na Ukrainie im przeszkodziła a teraz udają, ze było inaczej. Wracając do robaków. Jedynie PiS o tym gada. Czyżby marzył im się pomysł ,,robal+” skoro na czele mają karakana 😀

 11. Propaganda Pisiaków jest idiotyczna, oni naprawdę mają swoich wyborców za imbecyli. Jaki normalny człowiek uwierzy w te bzdury, że Platforma jak wygra wybory to zabroni Polakom jeść mięso a nakaże spożywać robaki. Takie teksty to chyba tylko ograniczeni umysłowo mogą łyknąć…

  • Kalina… nie tylko ograniczeni umysłowo łykają. Jeszcze np. poseł Janusz Kowalski, minister Marek Suski czy Polak2010, czyli ludzie o wybitnych przymiotach intelektualnych, hi…hi.hi..

 12. Zapomniałem dodać, że ruski mir czyli platformy obywatelskiej, lewicy, PSL, hołownie wspierają różnego rodzaju patologie społeczne jak np. aborcja na życzenie, narkotyzowanie się w bezpieczny sposób, pedofilię z narkotyzowaniem dzieci pod hasłem,,dobro powraca”

 13. Fajne znalezisko znalazłem. Otóż PiS jest przeciw robakom a tak naprawdę wsparł za 6,5 mln zł poprzez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju badania nad jadalnymi robakami https://www.rp.pl/przemysl-spozywczy/art38029851-rzadowa-agencja-dofinansuje-badania-nad-uprawa-jadalnych-robakow
  Polecam kliknąć w link bo tam jest cała prawda kto wspiera jedzenie robaków w tym kraju.
  Żałuję, że nie mogę tutaj dodać zdjęcia, ale polecam zobaczyć ten link. Dwa lata temu PiS chwalił jedzenie robaków a teraz mówi, że to opozycja każe jeść robaki. PiS to najwięksi hipokryci jakich znam https://preview.redd.it/propaganda-tvp-zmienia-si%C4%99-wed%C5%82ug-potrzeb-v0-out7yx4racja1.jpg?auto=webp&s=283a8f18a3b1dd06e196f4e5246e94324b68462f

  No i co działacze PiS-u wybrońcie to :lol

 14. wprost….przeciez to pisuar z NCBiR dostał dofinansowanie na robaki do zjedzenia….czyz wy pisuary klozetowe dokładnie myslicie//czyz to nie Pamułowa obiecała droge cała…wojewódzka 7 lat temu…a potem głosowała przeciwko niej…czyz to nie ta posłanka obiecywała cuda na podkarpaciu?? a zostały…bieda i bezrobocie!!!czy to aby nie powiat lubaczowski jest najbiedniejszy w Polsce!!czy my jestesmy w tym powiecie takimi idoiotami niedouczonymi,ze cały czas bedziemy w wiekszosci głosowac na partie złodziei z pis-u?? czy to biedne spisiuare społeczeństwo wybije sie ponad rumunów??Zal mi was tepoto podkarpacka i jak najbardziej idiocko przestawiona na bolszewizm pisowski!!

 15. Ruski mir czyli platformy obywatelskie PSL lewica i hołownie atakują autorytety wiary katolickiej.
  W ruskim mirze pedofil odurzał małe dzieci narkotykami a następnie je gwałcił w następstwie jedno z dzieci popełniło samobójstwo.
  Ten pedofil z platformy był również działaczem LGBT a gwałcił dzieci swojej koleżanki partyjnej.
  Ruski mir i prawda o nim

  • Wszystko co się różni od Twojej umiłowanej, jedynie słusznej partii to ruski mir. PSL atakuje autorytety wiary katolickiej? Wczoraj szef PSL z delegacją posłów złożył kwiaty przed Krzyżem Papieskim w Warszawie w obronie dobrego imienia JPII. Nawet raczyła o tym wspomnieć Panorama w TVP2 wczoraj o 18:00, co jest godne uwagi, bo w tv publicznej pozytywna lub choćby neutralna informacja o opozycji to ewenement.
   Samobójstwo raczej nie było następstwem gwałtów, a na pewno nie bezpośrednim, to się działo 3 lata temu. Było następstwem ujawnienia o kogo chodzi, co miało miejsce w dwóch ostatnich miesiącach.

  • Dziecko zabiło się 3 lata od sprawy. I dlaczego wtedy ten chłopak tego nie uczynił. Bo nikt nie wiedział, że to chodziło o niego. Dzięki TVPIS o sprawie dowiedziała się cała Polska i PiS-owi nie chodziło by stanąć po stronie ofiary a wykorzystać to przeciw PO w sposób polityczny. Jak ruski mir. Mieli gdzieś tego chłopaka i to co on czuje. Potem jak sprawa wyszła na jaw to jak znam życie szkolne z własnego doświadczenia to mu żyć w tej szkole nie dawali i PiS go dosłownie przed całą szkołą ośmieszył i pewnie robili z niego powiem brzydko od razu za nie przepraszam, ale pewnie w tej wersji tam padało per ,,pedał”. Taki hejt w szkole już wziął z tego świata wiele młodych istnień i teraz przez PiS wziął kolejne życie, które mogło trwać. A co do tego co napisał Osioł. To zgadzam się z tymi słowami.

Comments are closed.