Fot. Krystian Kłysewicz

Z okazji 10-lecia wpisu Zespołu Cerkiewnego w Radrużu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wydano album – ,,Radruż. Cerkiew w przestrzeni pogranicza”. Publikacja przybliża perłę architektury drewnianej, jedną z najstarszych drewnianych zespołów sakralnych w Polsce.

Album wydany został przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Wydawnictwo Libra PL. Autorem tekstu zamieszczonego w książce jest Janusz Mazur – pracownik Muzeum Kresów w Lubaczowie. Z kolei zdjęcia wykonali Krystian Kłysewicz, Tomasz Michalski oraz Tomasz Mielnik – fotograficy z naszego regionu. Przedstawili oni nie tylko Cerkiew w Radrużu i jej ikony z przełomu XIV i XV w., ale również dzwonnicę, cmentarze bruśnienskie i obiekty należące do Zespołu.

– Cerkiew w Radrużu to nie tylko niekwestionowane dzieło architektury, to również swoista galeria sztuki, z polichromią naścienną z 1648 r., ikonostasem powstałym w XVII i XVIII w. oraz ołtarzami bocznymi. Jako całość, wystrój cerkwi pw. św. Paraskewy w Radrużu należy do najbogatszych i najcenniejszych na terenie Polski – piszą na swoim facebooku pracownicy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Przypominamy, że w 2017 roku Cerkiew wpisana została także na Listę Pomników Historii.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here