Zawód spawacza jest coraz chętniej wybierany, ponieważ gwarantuje znalezienie pracy i dobre zarobki. Nie jest to jednak łatwa praca. Podczas spawania istnieje ryzyko doznania poważnego uszkodzenia ciała. Aby tego uniknąć, należy zadbać o odpowiednią odzież roboczą. Jakie ubrania będą odpowiednie dla spawacza?

Zawód spawacza — co musisz wiedzieć

Spawanie to niezbędny element procesu obróbki metali, żelaza czy stali w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. Poszczególne części są łączone poprzez użycie ciepła. Przez to, że praca wymaga precyzji i odpowiedniego posługiwania się sprzętem spawalniczym, aby pracować jako spawacz, niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Aby uzyskać kwalifikacje, należy odbyć kurs spawacza, który oprócz wymaganej wiedzy technicznej, zapewni również dużo zajęć praktycznych i umożliwi naukę posługiwania się specjalistycznymi narzędziami. Spawacz może pracować w wielu branżach — budowlanej, samochodowej, produkcyjnej, czy stoczniowej, co daje wiele możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy. 

Bezpieczeństwo — o czym należy pamiętać

Z uwagi na niebezpieczny charakter pracy, należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie odpowiednich warunków w miejscu wykonywania poleconych zadań. Przede wszystkim praca powinna odbywać się w bezpiecznym miejscu — stanowisko pracy powinno być odpowiednio oznaczone, odgrodzone od innych oraz zapewniona powinna być w nim prawidłowa wentylacja powietrza. 

Bardzo ważne jest również zadbanie o bezpieczeństwo spawacza i wyposażenie go w odpowiednią odzież ochronną. Podczas spawania występuje bardzo silne światło oraz niebezpieczne dla oczu promieniowanie, dlatego ważne jest korzystanie z odpowiednich przyłbic wyposażonych w mocne filtry, chroniące wzrok i twarz. Praca spawacza wiążę się z operowaniem bardzo wysoką temperaturą, dlatego cała odzież robocza powinna być wykonana z trudnopalnych materiałów. Bardzo często wykonywana jest ona ze skóry. W zależności od preferencji pracownika może on wybrać kombinezon chroniący całe ciało lub osobno kurtkę, spodnie oraz fartuch. Niezbędnym elementem podczas pracy jest stosowanie rękawic oraz butów ochronnych. Podczas spawania bardzo często dochodzi do odprysków obrabianego metalu, co może mocno poparzyć i uszkodzić skórę, a w kontakcie z materiałem łatwopalnym spowodować poważne obrażenia. Dobrej jakości odzież, posiadająca odpowiednie certyfikaty, zapewni pracownikowi nie tylko bezpieczeństwo, ale także zwiększy komfort jego pracy. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here