Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z trudów i przeciwności, z jakimi musi się borykać właściciel większej i mniejszej działalności, który prowadzi biznes w obecnych realiach gospodarczych. Bez względu na to, czy czasy są pewne czy nie, są wybrane aspekty prowadzenia firmy, których w żaden sposób nie można pominąć. Jednym z nich jest to, że firma ma przynosić zyski. Jak to osiągnąć borykając się z różnorodnymi problemami, które niejednokrotnie zaczynają przyłączać? W takim przypadku skuteczny może okazać się mentoring biznesowy. Sprawdź, na czym polega takie działanie oraz jak wygląda współpraca z mentorem biznesowym w ramach programu mentoringowego.

  • – Działanie mentora biznesowego — na czym polega mentoring biznesowy?
  • – Mentor biznesowy — jak pracować z mentorem biznesowym? 
  • – Rozwój biznesu — o co chodzi w mentoringu biznesowym z zakresu doradztwa biznesowego
  • – Zyski, których potrzebujesz — program mentorski 

Działanie mentora biznesowego — na czym polega mentoring biznesowy?

Zanim przejdziemy do tego, czym zajmuje się dokładnie mentor biznesowy, oraz jak wyglądają poszczególne działania mające na celu usprawnienie działalności firmy, warto się zastanowić, czym jest sam model mentoringu biznesowego. 

Profesjonalny mentoring biznesowy polega głównie na ścisłej współpracy między osobą zajmująca się doradztwem biznesowym a osobą mentorowaną – przedsiębiorcą, potrzebującym wsparcia w poszczególnych działaniach firmy, które mają na celu rozwój biznesu i zwiększenie dotychczas generowanych przychodów. Chociaż ta definicja może brzmieć nieco książkowo, prawda jest taka, że sam mentoring może być wykorzystany na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim, najczęściej korzystają z niego właściciele różnej wielkości firm, którzy chcą wybić się na rynku, pozyskać owych klientów, lub zmienić całkowicie dotychczasowy styl proponowanych usług. Wszystko po to, aby zarabiać jeszcze więcej, bo przecież o to w każdej działalności chodzi, a także po to, by na koniec dnia osiągać większą satysfakcję z prowadzonego biznesu i mieć więcej czasu wolnego. W tych i wielu innych sytuacjach mentor biznesowy wspiera przedsiębiorcą i jego pomysł, kładąc nacisk na proces rozwoju osobistego przedsiębiorcy oraz na zwiększenie jego świadomości biznesowej.

Mentor biznesowy — jak pracować z mentorem biznesowym? 

Mentor biznesowy posiada praktyczne doświadczenie biznesowe. Oznacza to, że oprócz teorii na temat działania rynku, mentor dokładnie wie, jak przebiegają poszczególne procesy rynkowe w praktyce. Dzięki temu mentor, po dokonaniu analizy Twojego biznesu, a także określeniu Twojego potencjału i celów biznesowych, dobierze metody pracy, które najszybciej pozwolą Ci zrealizować oczekiwania biznesowe.

Doradztwo biznesowe z mentorem najczęściej obejmuje kompleksową analizę biznesową Twojej firmy oraz jej potrzeb, a także potrzeb Twoich klientów. Wspólnie z trenerem, którym w procesie mentoringowym staje się wybrany przez Ciebie mentor, określacie strategię biznesową i strategię marketingową, której częścią jest ustalenie określonej grupy odbiorców Twoich produktów, tzw. buyer persony (profil idealnego klienta). Takie działania pomogą Ci dostosować Twój wizerunek i marketing do oczekiwań grupy docelowej, której zamierzasz sprzedawać swoje produkty lub usługi. To bardzo istotne działanie biznesowe, niestety o tym punkcie zapomina wielu praktyków, co okazuje się często zgubne. Dlaczego? Przede wszystkim, brak określenia konkretnych odbiorców sprawia, że usługi lub produkty, które proponujesz w ramach swojej działalności, kolokwialnie mówiąc, giną w tłumie, nie generując zainteresowania. Między innymi przez to właśnie tracisz potencjalne przychody. W ramach doradztwa biznesowego mentor pomoże Ci określić relację pomiędzy Twoimi usługami lub produktami i oczekiwaniami Twojej grupy docelowej pod względem jakości Twojej oferty oraz poziomu obsługi klienta, jaki oferujesz. 

O tym wszystkim porozmawiasz z mentorem osobiście lub online na spotkaniach one-on-one (1:1), których częstotliwość ustalicie na początku współpracy.

Rozwój biznesu — o co chodzi w mentoringu biznesowym z zakresu doradztwa biznesowego 

Jeżeli na poważnie myślisz o rozwoju biznesu, musisz wiedzieć, że należy spojrzeć na niego nieco szerzej. Oznacza to, że dotychczasowe plany, założenia lub preferencje co do obranego kierunku, choć mogą być spójne z Tobą, nie zawsze odpowiadają na potrzeby Twoich klientów. Mentor biznesowy pomoże ci odnaleźć właściwy sposób na zarządzanie firmą bez generowania kolejnych strat lub wychodzenia na tzw. zero, w zgodzie z aktualnymi trendami biznesowymi i potrzebami Twoich klientów.

Proces wsparcia oferowany przez mentorów uzależniony jest tak naprawdę od potrzeb przedsiębiorcy oraz złożoności podjętych działań. Niekiedy wystarczy jedna konsultacja, na której omówisz konkretny problem biznesowy, a innym razem współpraca będzie mogła trwać nawet do kilkunastu miesięcy, obejmując takie etapy jak: proces nauki, wymiana doświadczeń, doskonalenie w budowaniu relacji z klientami i pracownikami oraz w wielu innych aspektach, o których możesz nie zdawać sobie sprawy. Pozwól na to, aby spojrzeć na Twoje dotychczasowe działania innej perspektywy, znacznie szerszej i niejednokrotnie bardziej krytycznej. 

Zyski, których potrzebujesz — program mentorski 

Niezwykle ważne jest to, że celem mentoringu biznesowego nie jest samo zwielokrotnienie zysków. Ważnym aspektem jest również polepszenie konkurencyjności firmy – sytuacji przedsiębiorstwa na rynku, ograniczenie czasu pracy przedsiębiorcy w firmie na rzecz pracy nad firmą oraz zwiększenie jakości wszystkich procesów biznesowych, czego efektem będzie realizacja powziętych założeń i celów. Wznieś swój biznes na zupełnie nowy, wyższy poziom w każdym aspekcie jego funkcjonowania. Postaw na rozwój osobisty i świadomość biznesową, której potrzebujesz, by rozwinąć swój biznes. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here