W 160. rocznicę powstania styczniowego na rynku wydawniczym ukazała się książka Adama Szajowskiego – regionalisty mieszkającego w Stalowej Woli, a urodzonego w Lubaczowie. Publikacja jest cennym źródłem wiedzy historycznej o bitwach pod Kobylanką i powstaniu styczniowym na pograniczu cieszanowsko-lubaczowskim.

W książce „Bitwy pod Kobylanką 1 i 6 maja 1863 r.; Rok 1863 i 1864 na pograniczu cieszanowsko-lubaczowskim” zamieszczone zostały biogramy ok. 300 powstańców z galicyjskich miejscowości dawnego Przemyskiego i Rzeszowskiego, także z Lubelszczyzny oraz wykazy zdarzeń – kalendarium. Autor w swojej pracy wykorzystał prasę regionalną i ogólnopolską, relacje i wspomnienia oraz wiele opracowań i artykułów.

Publikacja została wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Cieszanowie dzięki wsparciu Miasta i Gminy Cieszanów, Nadleśnictwa Oleszyce i Lokalnej Grupy Działania „Serce Roztocza”. Jest ona pierwszym tak obszernym i szczegółowym opracowaniem (liczy 730 stron) dotyczącym wydarzeń z okresu powstania styczniowego na terenie dzisiejszego powiatu lubaczowskiego.

– W książce znajdziecie Państwo setki ciekawych zdarzeń z naszej podkarpackiej Małej Ojczyzny, także z województwa lubelskiego, i setki ludzi zaangażowanych w powstanie – mówi Adam Szajowski.

Książkę nabyć można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie w cenie 100 zł.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

4 komentarze

  1. Już wiemy, że w powstaniu styczniowym bili się o Polskę ukraincy co potwierdza milczenie prezydenta RP i pana Żaryna. Czekamy na informacje jak to było w powstaniu listopadowym bo o warszawskim wiemy (takie mamy mniemanie) jak również już wiadomo iż niemiecki obóz zagłady w Oświęcimiu wyzwolili tylko ukraincy.

  2. A ja jestem po wnikliwym obejrzeniu programu ,,Salonik polityczny” w TV Republika gdzie znany publicysta A. Ziemkiewicz stwierdził, że już czas na odpolszczenie bitwy pod Chocimiem (były dwie bitwy a chodzi tu o drugą z roku 1673) bo w niej też brali udział ukraińcy! Jak mówił w tym roku będzie okrągła rocznica 350 lat i należy ją obchodzić wspólnie! Na te słowa odpowiedział red. Łukasz Warzecha: mamy w tym roku jeszcze jedną okrągłą rocznicę – ,,Rzezi Wołyńskiej” i w studiu nastała cisza…. Grobowa cisza! Nawet wybitny komentator życia Polaków i Piłsudzkiego, dziennikarz Stanisław Janecki zaniemówił!!! Pierwszy zabrał głos Agaton Koziński stwierdzając: przecież odsłonięto lwy a Zelenski przykląkł na cmentarzu. Działo się… Przyszedł czas w historii Polski na odpolszczenie tego i owego!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here