Betoniarnie w Polsce pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ beton jest tak chętnie wykorzystywany do budowy konstrukcji, stropów, fundamentów itp. Dlatego kluczowe znaczenie ma to, by betoniarnia była efektywna, pozwalała na automatyzację pracy, a przede wszystkim umożliwiała przygotowanie odpowiedniej mieszanki. Dowiedz się, na jakich zasadach działa betoniarnia, a z większą łatwością wybierzesz maszynę dostosowaną do Twoich potrzeb.

Jak działa betoniarnia?

Zwróć uwagę na to, że betoniarnia to nie jest jedno urządzenie, tylko kompleks kilku maszyn. W ich skład wchodzą m.in.:

 • – miejsce składowania kruszywa,
 • – podajniki,
 • – zasobniki,
 • – dozowniki surowców, czyli kruszywa, cementu i wody.

Proces wytwarzania betonu rozpoczyna się w specjalnie przygotowanym mieszalniku, który samodzielnie lub ręcznie łączy odpowiednie proporcje danej mieszanki. Umożliwia to uzyskanie wysokiej jakości betonu – dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Ze względu na ważną funkcję, jaką pełni mieszalnik, to jest on nazywany sercem betoniarni. W końcu stanowi tak ważny element tych maszyn. Dlatego możesz zdecydować się na odpowiedni rodzaj mieszalnika np.:

 • – planetarny,
 • – laboratoryjny,
 • – dwuwałowy do produkcji ciągłej,
 • – dwuwałowy,
 • – turbinowy,
 • – talerzowy.

Jak betoniarnie przechowują beton?

Z pomocą betoniarni możesz wyprodukować naprawdę duże ilości betonu. Właśnie z tego powodu kolejnym istotnym elementem budowy tych maszyn jest miejsce, gdzie jest przechowywany wytworzony materiał. Magazyn jest ważny także dlatego, że można w nim składować sypkie materiały. W tym celu betoniarnia jest wyposażona w pionowe i poziome silosy. Tak naprawdę te części betoniarni wpływają nie tylko na lepszą organizację, ale też zwiększają efektywność podczas pracy. Poza tym poprawiają bezpieczeństwo i zmniejszają straty, bo masz pewność, że sypkie kruszywo nie wymiesza się z ziemią czy piaskiem, co mogłoby zmienić proporcje mieszanki.

Zauważ, że nie tylko funkcjonalność silosów, ale też ich wygląd ma spore znaczenie. W końcu to naprawdę widoczne elementy, które stanowią wizytówkę tych maszyn. Właśnie z tego powodu powinny być wykonane z solidnych materiałów. Przede wszystkim zwróć uwagę na grubość blachy, zabezpieczenie antykorozyjne oraz obecność powłoki lakierniczej, która jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne.

Jak transportowany betonu z betoniarni?

Kolejnym istotnym elementem procesu działania betoniarni jest transport już wyprodukowanego towaru. Odpowiada za to pompogruszka oraz pompy do betonu. Koniecznie zwróć uwagę na ich pojemność, dzięki temu nie będziesz mieć problemów z przewiezieniem odpowiedniej ilości betonu do klienta bądź na plac budowy. Zazwyczaj największą popularnością cieszą się betoniarnie, które oferują transport zarówno niewielkimi, jak i naprawdę dużymi pojazdami. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie ich pojemności do zastosowania np. małych prac budowlanych oraz miejsc, gdzie nie zmieszczą się duże maszyny. 

Jakie zastosowanie mają betoniarnie?

Szerokie możliwości betoniarni sprawiają, że tego typu maszyny cechują się również sporym zastosowaniem. Ma to związek z możliwością produkowania mieszanek o różnych właściwościach – w tym celu potrzebne są różne mieszalniki, choć najważniejsze są odpowiednie proporcje.

Wśród najpopularniejszych rodzajów betonu są:

 • – beton samozagęszczalny – nie wymaga mechanicznego wibrowania, powietrze jest odprowadzane dzięki sile wyporu;
 • – beton ze zbrojeniem rozproszonym – zawiera stalowe włókna, materiał jest odporny na uderzenia, ścieranie i niekorzystne warunki atmosferyczne;
 • – beton samopoziomujący – rozpływa się na podłożu, a tym samym tworzy wyjątkowo gładką powierzchnię;
 • – beton lekki – sprawdza się podczas renowacji stropów i innych powierzchni o dużym spadku;
 • – beton wysokowartościowy – wyróżnia się trwałością na niekorzystne czynniki zewnętrzne, a także na ścieranie.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here