Wybierasz się w podróż po Europie swoim samochodem? Nie wiesz, jak się do tego przygotować? A może szukasz wskazówek, które ułatwią Ci zadanie? Mamy je dla Ciebie, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!

Sprawdzamy ważność swoich dokumentów

Niezależnie od tego, czy podróżujemy po kraju, czy też wybieramy się do innych krajów Europy, to zawsze musimy pamiętać o zabraniu dokumentów pojazdu oraz swoich. Oczywiście ich samo posiadanie nie wystarczy. Wszystkie dokumenty muszą być ważne w chwili, gdy zostaniemy zatrzymani nawet do rutynowej kontroli drogowej. Dlatego, zanim zaczniemy się pakować i przygotowywać do wyjazdu, upewnijmy się, że nasze dokumenty nie straciły ważności.

Szczególnie ważny będzie dowód osobisty, ponieważ, jak dowiemy się z https://autostrady.com.pl/autostrady/europa/austria/ to właśnie na nim możemy podróżować po krajach Unii Europejskiej. Poza tym warto też dopilnować, aby wśród dokumentów, które planujemy zabrać, znalazła się ważna karta ubezpieczenia zdrowotnego wystawiona przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub przez ubezpieczyciela, ponieważ to właśnie ona zapewnia nam zwrot kosztów leczenia poza granicami Polski.

Nie zapominamy wykonać przeglądu auta

Podróż po Europie autem zachęca również do tego, by wykonać dokładny przegląd swojego samochodu, nawet jeśli mamy za sobą okresowe badania techniczne. W tym przypadku warto pomyśleć o wizycie w profesjonalnym warsztacie samochodowym, który dodatkowo jest wyposażony w nowoczesne urządzenia do diagnostyki. Dzięki temu uda nam się wychwycić nawet niewielkie nieprawidłowości i podjąć działania, które pozwolą je wyeliminować jeszcze przed planowaną datą wyjazdu.

Dodatkowo powinniśmy też sprawdzić wszelkiego typy płyny w swoim samochodzie, akumulator oraz stan kół, w tym również zapasowego, ponieważ to z pewnością przełoży się na szczęśliwą podróż bez nieprzewidzianych sytuacji drogowych, ale nie tylko. Odpowiednio przygotowany pojazd do jazdy to pewność, że unikniemy też wysokich kosztami naprawy za granicą, czy nawet holowania do kraju.

Sprawdzamy obowiązujące przepisy na drogach i listę autostrad

Decydując się na wyjazd za granicę własnym samochodem, musimy liczyć się z tym, że przepisy mogą różnić się od tych, które dobrze znamy. Dlatego, jeśli nie chcemy narazić się na zagraniczne kontrole, czy nawet na wysokie mandaty, to lepiej wcześniej zapoznać się z obowiązującymi przepisami drogowymi kraju, do którego wyjeżdżamy.

Kluczowe znaczenie będzie mieć też rodzaj dróg, po jakich planujemy się poruszać, a pełną listę z autostradami w Europie znajdziesz na https://autostrady.com.pl/. Warto przyjrzeć się jej nieco bliżej, ponieważ tylko część krajów europejskich udostępnia swoje autostrady całkowicie za darmo. O wiele częściej trzeba liczyć się z poborem opłat za przejazd niektórych odcinków dróg, a czasami po prostu z winietowym systemem poboru opłat.

Sięgamy po dobre ubezpieczenie assistance

To jednak nie wszystko, ponieważ jeśli zależy nam na odpowiednim przygotowaniu do podróży po Europie, to powinniśmy także wziąć pod uwagę wykupienie ubezpieczenia assistance. To rodzaj zabezpieczenia, które przydaje się w nieprzewidzianych sytuacjach drogowych, a więc przy kolizji, wypadku, czy nawet awarii drogowej.

Dysponując ubezpieczeniem assistance nie jesteśmy zdani sami na siebie i możemy liczyć na fachowe wsparcie w wielu różnych sytuacjach. Co więcej, im lepsze ubezpieczenie wykupimy, tym większa pewność, że wszystkie koszty związane z sytuacjami drogowymi pokryje ubezpieczyciel, a nie my sami, więc bez niego nie powinniśmy ruszać się z Polski.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here