Jaki wózek widłowy wybrać?

0

Transport ciężkiego ładunku nawet na bliską odległość bywa kłopotliwy, dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego sprzętu. Firmy produkcyjne, sklepy stacjonarne i internetowe, hurtownie, magazyny, przedsiębiorstwa transportowe i kurierskie czy centra logistyczne do pracy wykorzystują wózki widłowe. Jak jednak dobrać odpowiedni wózek spośród licznych modeli dostępnych obecnie na rynku? Specjalnie dla przedsiębiorców oraz osób prywatnych z Lubaczowa i okolic przygotowaliśmy kompleksowy poradnik na ten temat. Sprawdź, jak i gdzie kupić nowy wózek widłowy w swojej okolicy, aby był on najlepiej dopasowany do specyfiki Twojej pracy.

Czym jest wózek widłowy?

Wózek widłowy to pojazd, który z przodu ma zamontowane podnoszone elementy zwane widłami. Umożliwiają one unoszenie ładunku na znaczną wysokość. Pojazd może być sterowany przez operatora siedzącego w kabinie lub ręcznie – poprzez panel umieszczony na desce sterowniczej. Nowoczesne wózki widłowe różnią się rodzajem napędu, funkcjami oraz wyposażeniem dodatkowym. Konkretne modele zawsze warto dopasować do wykonywanych zadań oraz miejsca, w którym sprzęt będzie pracował.

Jakie są rodzaje wózków widłowych?

Ze względu na rodzaj napędu, wózki widłowe można podzielić na:

 • – spalinowe – źródłem napędu jest olej silnikowy,
 • – gazowe – funkcjonujące na LPG,
 • – elektryczne – źródłem zasilania i napędu jest akumulator.

Warto zaznaczyć, że w magazynach, halach produkcyjnych, wielkopowierzchniowych sklepach oraz innych pomieszczeniach  zamkniętych najpopularniejsze są wózki elektryczne, ponieważ są one najcichsze i najmniej kłopotliwe w użytkowaniu.

Ze względu na funkcje, wózki widłowe dzielimy na:

 • – terenowe – najczęściej spotykane na placach budowy,
 • – boczne – przystosowane do transportu długich przedmiotów,
 • – teleskopowe – ich konstrukcja umożliwia podnoszenie nawet bardzo ciężkich ładunków i ustawianie ich na wysokich regałach,
 • – systemowe – idealne do każdej przestrzeni magazynowej,
 • – zaopatrzone w wysuwany do przodu maszt, zwane wózkami wysokiego składowania – przeznaczone do układania towaru na wysokich regałach.

W sprzedaży dostępne są także wózki widłowe:

 • – wielokierunkowe,
 • – skrętne,
 • – podwieszane,
 • – kontenerowe.

Ze względu na zastosowanie wózki widłowe dzielone są na:

 • – prowadzone – służą do transportowania ładunków na paletach z punktu A do punktu B wyłącznie w poziomie,
 • – prowadzone wózki podnoszące – podobnie jak poprzednie, przemieszczają towar w poziomie. Dodatkowo są zaopatrzone w funkcję podnoszenia palety z ładunkiem na wysokość nawet do 3 m i możliwość umieszczania jej na regale,
 • – podnośnikowe – zaopatrzone są w różne rodzaje napędów i służą do transportowania ładunku zarówno w poziomie, jak i w pionie. Znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Są zwrotne, a możliwość unoszenia towarów określana jest nawet na 7 m,
 • – teleskopowe – umieszczony wysięgnik umożliwia podawanie palet na znaczną odległość w przód,
 • – wózki bocznego załadunku – kabina wózka ustawiona jest bokiem do wideł, co umożliwia transport bardzo długich przedmiotów,
 • – wózki widłowe wysokiego składowania – są to pojazdy zaopatrzone w teleskopowy podnośnik umożliwiający składowanie towarów na dużych wysokościach. Kabina operatora, podobnie jak w wózkach bocznego załadunku, ustawiona jest bokiem do kierunku jazdy,
 • – terenowe – jest to grupa pojazdów przeznaczonych do pracy w terenie, gdzie występuje zróżnicowane podłoże (często nierówne lub z trudną nawierzchnią). Tego typu wózki sprawdzają się na budowach, w tartakach czy na rozbudowanych farmach.

Jaki wózek widłowy wybrać?

Dzięki szerokiemu wyborowi modeli, rodzajów oraz typów wózków, można bez trudu wybrać taki, który najlepiej spełni indywidualne oczekiwania. Jaki sprzęt będzie najlepszy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze interesującego nas wózka widłowego.

Każdy wózek widłowy, pomimo podobieństwa pod względem funkcjonalności, różni się od siebie specyfikacją techniczną, konstrukcją oraz możliwościami ładowności. To właśnie te parametry decydują o jego szerokiej bądź nieco ograniczonej funkcyjności i wygodzie obsługi. Wybór wózka powinien być dobrze przemyślany pod kątem warunków, w których dany sprzęt będzie pracował.

Wymiary

Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich wymiarów pojazdu. Tutaj warto zastanowić się, czy będziemy podnosić nim typowe ładunki paletowe, czy dowolny towar (bez określonego podłoża). W takich sytuacjach należy zwracać uwagę na udźwig, rozstaw wideł, ich długość oraz szerokość. Do załadunku klasycznych europalet doskonale sprawdzają się wydajne i niezawodne wózki paletowe Pallit, które często wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa transportowe oraz produkcyjne.

Udźwig

Istotnym kryterium  jest udźwig wózka. To właśnie ten parametr ma wpływ na ciężar podnoszonego ładunku. Udźwig wózków określany jest w kilogramach i wynosi od kilkuset do kilku tysięcy kg.

Rodzaj napędu silnika

Ważną sprawą jest rodzaj napędu oraz moc silnika, które wpływają na maksymalną prędkość poruszania się pojazdu. W specyfikacji wózka producent umieszcza informację o dopuszczanej prędkości pojazdu bez ładunku i z ładunkiem. Może być tam umieszczona również informacja o maksymalnej prędkości uzyskiwanej przez sprzęt z ładunkiem oraz bez niego.

Ogumienie

Następne kryterium wyboru to rodzaj i trwałość ogumienia. Opony wózków widłowych muszą być dostosowane do jego możliwości podnoszenia ciężarów, a także do podłoża, po którym pojazd będzie się poruszał. Duży wpływ na zwrotność wózka mają koła – warto więc przy zakupie sprawdzić, czy są one dobrej jakości.

Wyposażenie dodatkowe

Dodatkowe wyposażenie wózka widłowego ma wpływ na komfort operatora pojazdu, jakość pracy, efektywność i bezpieczeństwo. Może nim być:

 • – ogrzewanie kabinowe,
 • – wydajna wentylacja,
 • – zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem wideł.

Kupujesz wózek widłowy? Poznaj jego specyfikacją techniczną

Planujesz zakup wózka widłowego? Kieruj się głównie jego specyfikacją techniczną i funkcjonalnością. Zwróćmy uwagę na markę producenta, rozmiar sprzętu, ładowność oraz prostotę obsługi wszystkich mechanizmów. Nie pomiń także  rodzaju napędu. Wózki widłowe przeznaczone do pomieszczeń zamkniętych muszą pracować wyłącznie na napędzie elektrycznym. Pojazdy używane w terenie mogą mieć silnik spalinowy, który zapewnia większą moc sprzętu. Doskonale sprawdzą się one na placach budowy, zewnętrznych parkingach czy w gospodarstwach rolnych.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here