Osoby prześladowane, broniące swoich ideałów i wartości oraz te, które bez winy przeżyły piekło są bohaterami najnowszej wystawy Muzeum Kresów w Lubaczowie. W niedzielę (22.01) o godz. 17.00, w gmachu głównym odbędzie się wernisaż ekspozycji „Ślad pamięciowy”.

Czarno-białe fotografie Izabeli Łapińskiej ukazują Sybiraków, robotników przymusowych III Rzeszy i więźniów politycznych okresu stalinowskiego lat 50. Portrety wykonane zostały w konwencji fotografii policyjno-medycznej, opartej na typologii twarzy. Sposób wykonania zdjęć ma ukazać fakt, że to ofiara uznana została za sprawcę i była skazana. Każda osoba opatrzona jest imieniem i nazwiskiem, bo ekspozycja stanowi formę identyfikacji oraz ochrony przed jednostkowym zapomnieniem.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających do 30 kwietnia.

Ekspozycja została objęta patronatem honorowym: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here