W niedzielę (15.01) w Galerii Oficyna przy Muzeum Kresów w Lubaczowie odbył się finisaż wystawy „Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi lubaczowskiej”.

Po wystawie oprowadzał Janusz Mazur. W ramach wydarzenia miała miejsce ponadto prezentacja książki pod analogicznym tytułem, wydanej dzięki współpracy Muzeum i Instytutu Polonika. Odbyło się również seminarium pt. „Dziedzictwo sakralne dawnej Rzeczypospolitej, a dialog polsko-ukraiński”. W jego ramach z prelekcjami wystąpili badacze XX-wiecznych dziejów archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego: ks. prof. dr hab. Józef Wołczański z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz dr Piotr Olechowski z Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego. Spotkanie zakończy się o godz. 18.30 kameralnym koncertem zespołu SEKUNDa.

Realizacja wydarzenia możliwa była dzięki współpracy Muzeum z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, Gminą Lubaczów, Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie oraz Miejskim Domem Kultury w Lubaczowie.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Michalski.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here