To ostatnia szansa na obejrzenie ekspozycji „Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi lubaczowskiej”. Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza na finisaż wystawy, który odbędzie się w niedzielę (15.01) o godz. 15.00 w Galerii Oficyna.

Po wystawie oprowadzi Janusz Mazur. Odbędzie się również prezentacja książki pod analogicznym co wystawa tytułem, wydanej dzięki współpracy Muzeum i Instytutu Polonika. Organizatorzy w ramach wydarzenia zaplanowali także seminarium pt. „Dziedzictwo sakralne dawnej Rzeczypospolitej, a dialog polsko-ukraiński”. O godz.16.00 w siedzibie głównej Muzeum w jego tematykę wprowadzi Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum. Później głos zabiorą badacze XX-wiecznych dziejów archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego: ks. prof. dr hab. Józef Wołczański z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który skupi się na ewakuacji dóbr kultury archidiecezji pod koniec II wojny światowej i jej konsekwencjom oraz dr Piotr Olechowski z Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, który przedstawi losy wspólnot parafialnych archidiecezji, które po II wojnie światowej znalazły się w granicach Związku Sowieckiego.

Spotkanie zakończy się o godz. 18.30 kameralnym koncertem zespołu SEKUNDa.

Realizacja wydarzenia jest możliwa dzięki współpracy Muzeum z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, Gminą Lubaczów, Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie oraz Miejskim Domem Kultury w Lubaczowie.

PZ, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here