Smaczne warzywa z własnej uprawy spod foli już dawno zjedzone. Przyszedł czas na uprzątnięcie tunelu foliowego. Odpowiednie przygotowanie go na kolejny sezon pozwoli pozbyć się resztek organicznych, a także grzybów i bakterii, które mogą zaatakować przyszłosezonowe rośliny. Ziemię trzeba przekopać, nawieźć i warto rozważyć dezynfekcję obiektu, aby folia na tunel foliowy była wolna od zarodników chorobotwórczych. Jak zadbać o tunele foliowe przed zimą?

Zadbanie o odpowiednią jakość ziemi

Tunele foliowe można zostawiać na zimę lub zdjąć z nich folię. Niezależnie od wariantu, na który się zdecydujesz, dobrze jest zadbać o podłoże. Pracę najlepiej zacząć od usunięcia pozostałości roślin, które rosły w tunelu. Jeśli w ciągu roku nie miałeś problemów z żadnymi chorobami, możesz przenieść je na kompostownik.

W przypadku, gdy Twoje uprawy zmagały się z chorobami, całą masę organiczną najlepiej podsuszyć, a następnie wrzucić do kontenera bio. Zebrane resztki roślin można zostawić do przeschnięcia na taczce lub w miejscu, gdzie nie będą przeszkadzały, a później zutylizować.

Przekopanie gleby w tunelu foliowym

Po oczyszczeniu tunelu foliowego czas na głębokie przekopanie powierzchni i zasilenie gleby nawozami. Najlepszym rozwiązaniem są nawozy organiczne. Warto zwrócić uwagę na odczyn podłoża. Jeśli planujesz w przyszłym sezonie posadzić konkretny rodzaj roślin, to można wykonać różnego rodzaju zabiegi, aby doprowadzić do odpowiedniego dla nich pH gleby. Samo badanie wykonasz przy użyciu elektronicznego miernika pH lub specjalnych zestawów z paskami do oceny kwasowości gleby.

Tunele foliowe warto odkazić

Folię na tunele foliowe należy odkazić, podobnie jak ziemię. Jest to szczególnie ważne, jeśli w przyszłym sezonie, konstrukcja będzie stała w tym samym miejscu. Brak płodozmianu oznacza także, co pewien czas,  konieczność wymiany wierzchniej warstwy podłoża. Dobrym sposobem na utrzymanie ziemi w dobrej kondycji jest stosowanie przedplonu i poplonu.

Przegląd stanu folii na tunel foliowy. Zdejmować czy zostawić na zimę?

Rozebranie tunelu foliowego i przechowanie go w bezpiecznym miejscu, z dala od niekorzystnych warunków atmosferycznych, wydłuży jego żywotność. Folia będzie zabezpieczona przed mrozem, opadami, silnym wiatrem i zalegającym śniegiem, który może zarwać konstrukcję. W takiej sytuacji istnieje ryzyko uszkodzenia folii, co może później rzutować na warunki upraw.

Zdejmując folię, masz szansę naprawić uszkodzenia. Inną zaletą jest swoboda dotarcia do stelaża, który także należy oczyścić, odrdzewić, a jeśli to konieczne pomalować lub zaimpregnować. W ten sposób łatwo zdiagnozować uszkodzone elementy, co ułatwi ich wymianę.

Pozostawienie folii na zimę to druga z możliwości. W tym wypadku tunele foliowe narażone są na wszystkie wspomniane wyżej niekorzystne warunki atmosferyczne. Plusem takiego rozwiązania jest to, że folia chroni glebę przed głębokim przemarzaniem. Daje to szansę na wysianie nasion już wczesną wiosną.

Tunele foliowe: zabezpieczenie przed i po demontażu

Jeśli zdecydujesz się na zdjęcie folii, zrób to przed usunięciem pozostałości po roślinach. Ułatwi to pracę przy usuwaniu resztek i przekopaniu podłoża. Zanim ją zdejmiesz, postaraj się dobrze odkazić folię, aby usunąć wszystkie patogeny. Jeśli pominiesz ten etap, to istnieje ryzyko, że szkodliwe grzyby przezimują i w kolejnym sezonie zaatakują sadzonki już na początku wegetacji.

Folia na tunel foliowy powinna być oczyszczona z resztek ziemi i zabrudzeń. Najlepiej umyć ją z obu stron wodą z mydłem potasowym. Po wyschnięciu nie składaj jej, a zroluj. W ten sposób nie pojawią się pęknięcia.

Jeśli demontaż stelaża byłby problematyczny, to możesz go zostawić na zewnątrz. Wystarczy go umyć, zdezynfekować i zabezpieczyć przed korozją. W sytuacji, gdy istnieje możliwość jego rozłożenia, dobrze go oczyść przed wniesieniem do pomieszczenia.

Nowy sezon, nowe możliwości!

Odpowiednie zabezpieczenie tunelu foliowego ochroni go przed uszkodzeniem lub zniszczeniami. Wystarczy zwykłe mycie, które pozwoli usunąć brud i kurz, co zapewni większą ilość światła roślinom. Wolne od chorób środowisko i dobre warunki glebowe to szansa na zadowalające plony.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here