Z nietrzymaniem moczu boryka się coraz więcej osób. Przyczyn tego problemu zdrowotnego może być wiele. Jest on wstydliwy, dlatego mnóstwo osób bagatelizuje objawy i zwleka z wizytą u lekarza. Istotne jest jednak jak najszybsze podjęcie leczenia, aby uchronić się przed szeregiem negatywnych konsekwencji. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się kobiety po wielu ciążach i porodach, w okresie przekwitania oraz osoby otyłe. Jako że nietrzymanie moczu nie pozwala normalnie funkcjonować i cieszyć się pełnią życia, to warto jak najszybciej udać się do lekarza w celu dobrania odpowiedniego leczenia.

Dlaczego nietrzymanie moczu powinno być leczone?

Wiele osób lekceważy początkowe objawy nietrzymania moczu, które niestety czasem nasilają się i coraz bardziej ograniczają aktywność fizyczną. Problemem staje się także nieprzyjemna woń uryny. Pojawiają się również rozmaite powikłania w postaci zapalenia układu moczowego i zapalenia dróg rodnych. Pacjenci muszą liczyć się ze zmianami skórnymi w okolicach krocza. Jakość życie obniża się pod wieloma względami. W przypadku nieleczonego nietrzymania moczu można mówić również o psychologicznych konsekwencjach. Dochodzi do pogorszenia relacji z partnerem, wielu ograniczeń w życiu społecznym i zawodowym. Wynika to przede wszystkim z poczucia wstydu i skrępowania. Nieleczenie nietrzymania moczu może nawet doprowadzić do tego, że zniknie przyjemność ze zbliżeń intymnych. Stosunkowi seksualnemu będą towarzyszyć dolegliwości bólowe. 

Pojawia się w przygnębienie, a chroniczne obniżenie nastroju prowadzi do stanów depresyjnych. Wzrastają również wydatki związane z zakupem różnego typu produktów mających na celu zapewnienie higieny osobistej. Przewlekłe nietrzymanie moczu może prowadzić do coraz większych zaburzeń ze strony dna miednicy. Jeśli jego przyczyną jest obniżenie narządów, to niestety przy nieleczeniu może dojść do pogłębienia nieprawidłowości. Zwiększa się także ryzyko konieczności przeprowadzenia operacji. Nietrzymanie moczu wpływa na stan psychofizyczny, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalistycznej pomocy.

Nietrzymania moczu można się pozbyć

Jest wiele sposobów na uporanie się z nietrzymaniem moczu. Najważniejsze staje się oczywiście postawienie diagnozy, aby można było dobrać właściwe leczenie. Stosuje się przede wszystkim farmakoterapię i fizjoterapię. W niektórych przypadkach konieczne staje się wdrożenie leczenia chirurgicznego. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a terapię dobiera się na podstawie wieku pacjenta i stopnia zaawansowania jego choroby. 

Przy problemach z nietrzymaniem moczu wspaniale sprawdzają się wysokiej jakości wkładki urologiczne marki Elly. Użytkownicy mogą liczyć na zwiększenie komfortu na co dzień i podczas ważnych wyjść. Oferowane produkty są dyskretne, chłonne, niezawodne w każdej sytuacji. Pozwalają cieszyć się życiem pomimo dolegliwości związanych z inkontynencją. Oczywiście tego typu środki należy traktować tylko doraźnie, najważniejsze staje się podjęcie leczenia, aby móc powrócić do normalnego funkcjonowania.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here