Fot. Tomasz Michalski, archiwum.

W niedzielę w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbędzie się seminarium „Dziedzictwo sakralne dawnej Rzeczypospolitej, a dialog polsko-ukraiński”. Towarzyszyć mu będzie otwarcie wystawy i koncert zespołu SEKUNDa.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15:00 w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym. Janusz Mazur, kustosz w Dziale Etnografii i Budownictwa Drewnianego oprowadzi po wystawie „Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi lubaczowskiej”. Następnie, o godz. 16:00 w siedzibie głównej Muzeum odbędzie się właściwa część seminarium, w którego tematykę wprowadzi dyrektor Piotr Zubowski. Przedstawi on dziedzictwo sakralne dawnych Kresów Rzeczypospolitej w przestrzeni Muzeum Kresów w Lubaczowie. Później głos zabierze ks. prof. dr hab. Józef Wołczański z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Wygłosi on wykład pt. „Ewakuacja dóbr kultury archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego pod koniec II wojny światowej i jej konsekwencje”. Z kolei dr Piotr Olechowski z Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego przedstawi „Wspólnoty parafialne archidiecezji lwowskiej po II wojnie światowej: funkcjonowanie w nowej rzeczywistości”.

Seminarium zakończone zostanie w Galerii Oficyna, gdzie o godz. 18:30 z koncertem wystąpi zespół SEKUNDa. Wystąpią Dorota Błaszczyńska-Mogilska i Wioletta Jakubiec. Instrumentalistki używają niekonwencjonalnych technik gry na skrzypcach, takich jak chop czy strumming. Charakterystyczną cechą formacji jest fuzja kilku gatunków muzycznych m.in. klasyki, jazzu, folku i elektroniki.

PZ, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here