Prawidłowo oznakowana infrastruktura techniczna jest łatwiejsza w lokalizacji, a także w utrzymaniu. Bardziej trafnie udaje się określić jej położenie np. na wypadek awarii czy planowanych prac modernizacyjnych. Ale to nie wszystko, bo dobrze widoczna tabliczka z jasnym komunikatem informuje osoby postronne o potencjalnych zagrożeniach i sprawia, że zachowują one większą czujność przy poruszaniu się i korzystaniu z niej.

Tabliczki odporne na czynniki zewnętrzne

Firmy, które odpowiadają za administrowanie i zarządzanie sieciami technicznymi zdają sobie sprawę z tego, że tabliczki służące do ich opisywania muszą być solidnie wykonane. Miejscem ich mocowania są konstrukcje zewnętrzne narażone na działanie czynników atmosferycznych, ale też wewnętrzne.

Tam, gdzie panują zmienne temperatury, utrzymuje się wilgoć lub powstają toksyczne opary, zwyczajne tabliczki mogłyby szybko się psuć. Pojawiająca się na nich rdza czy inne uszkodzenia zakłócałyby widoczność i utrudniały odszyfrowanie napisów. Dlatego warto już na samym początku zainwestować w wytrzymałe tablice elektryczne, wodociągowe, gazowe.

Powstają one z niezawodnych materiałów takich jak laminaty grawerskie, aluminium lub tworzywa sztuczne. Symbole lub hasła ostrzegawcze umieszcza się na kontrastującym z czcionką tle, np. białe napisy na czerwonej lub czarnej tabliczce, czy białe na niebieskiej. Są one łatwe do odszyfrowania nawet z daleka.

Co powinno znaleźć się na tabliczce?

Jeżeli chodzi o zawartość merytoryczną tabliczek znakujących infrastrukturę techniczną, to wyróżniamy różne rodzaje komunikatów. Nie ma w Polsce usystematyzowanego jednego sposobu znakowania, a każde przedsiębiorstwo wodne, energetyczne, gazowe robi to zgodnie z własnymi standardami. Możemy jednak ogólnie podzielić tablice na ostrzegawcze oraz informacyjne. Te pierwsze instaluje się w miejscach, które mogą stwarzać szczególne zagrożenie np. wybuchem. Drugie z kolei służą serwisantom i ekipom odpowiedzialnym za utrzymanie sieci w nawigacji i lokalizowaniu obiektów, które wymagają naprawy czy modernizacji.

Solidne mocowanie tabliczek technicznych

Oprócz solidnego wykonania tabliczek liczy się jeszcze to, w jaki sposób zostaną zamocowane. Na pewno istotna jest wysokość – najlepiej na wysokości oczu, a z drugiej strony niezbyt nisko. Możemy korzystać z różnych metod montażu:

  • – zacisków,
  • – cynkowanych ogniowo konstrukcji,
  • s- talowych taśm.

Niektóre firmy udostępniają klientom zamawiającym tabliczki także zestawy instalacyjne. To bardzo dogodne rozwiązanie, które pozwala zgromadzić wszystkie potrzebne akcesoria montażowe w jednym miejscu – zazwyczaj w walizce wyposażonej w przegródki – i wygodnie przenosić je z miejsca na miejsce. Ma to wielką zaletę, ponieważ pozwala skutecznie chronić elementy przez zgubieniem lub zniszczeniem, ułatwiając serwisantowi utrzymanie porządku w swoim środowisku pracy.

Szukasz firmy, która jest w stanie dostarczyć tablice informacyjne dla Twojej firmy? Sprawdź Multi-Tab.pl.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here