Spis treści: Bardzo wysokie ceny, Obojętność dealerów, Długi czas oczekiwania, Ryzyko, że samochód będzie mocno niedopracowany.

Szykujesz się do zakupu fabrycznie nowego auta? Masz już wybrany model, a nawet wersję silnikową i wyposażenia? Gratulujemy i jednocześnie współczujemy. Dlaczego? Ponieważ kupienie nowego samochodu w dzisiejszych czasach to sport ekstremalny, o czym niestety szybko się przekonasz. Kilka argumentów już teraz znajdziesz w naszym poradniku.

Uwaga:Jeśli jednak zdecydujesz się na używany samochód: „ Wielu rozczarowań udaje się uniknąć poprzez oddanie samochodu do sprawdzenia w niezależnym warsztacie jeszcze przed podpisaniem umowy ze sprzedawcą. Najczęstsze problemy, które wielu kupujących odkrywa dopiero po zawarciu transakcji to cofnięty licznik, ukryte usterki, np. uszkodzony silnik czy fakt, że samochód jest powypadkowy.” Źródło: https://konsument.gov.pl/zakup-uzywanego-samochodu/

Bardzo wysokie ceny

Zacznijmy od tego, z czego prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, a więc z horrendalnych cen nowych samochodów. Jeszcze 3-4 lata temu bez problemu można było kupić dobrze wyposażonego SUV-a klasy Renault Kadjar za około 90 tysięcy złotych. Dziś tyle trzeba zapłacić za samochód klasy C, a ten sam Kadjar kosztuje minimum 20 tysięcy złotych więcej.

Porada eksperta: „Bardzo często klienci ulegają namowom doradców w salonach i decydują się na dobranie efektownych, ale kosztownych opcji dodatkowych. Po czasie żałują, bo albo w ogóle z nich nie korzystają, albo – co gorsza – płacą krocie za usuwanie awarii.” Źródło: https://meskiportal.pl/facet,ac255/drogie-niepotrzebne-i-awaryjne-opcje-dodatkowe-w-samochodach-nie-doplacaj-za-nie,8944

Obojętność dealerów

Chodzi o to, że dealerzy w ogóle przestali nadskakiwać klientom. Podczas wizyty w salonie możesz odnieść wrażenie, że sprzedawcy jest wszystko jedno, czy kupisz ten samochód u niego czy nie. Skąd taka postawa? To proste: nowe samochody sprzedają się w Polsce na pniu, a dealerzy mają problem z uzupełnianiem zapasów.

Długi czas oczekiwania

Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu do produkcji, to radzimy uzbroić się w cierpliwość. Niektóre modele docierają do Polski po 12-15 miesiącach od złożenia zamówienia! Średni czas oczekiwania to dziś 9 miesięcy. Nie brakuje również sytuacji, w których już po złożeniu zamówienia dealer kontaktuje się z klientem i informuje, że samochód nie zostanie wyprodukowany z powodu braku jakiejś części (np. automatycznej skrzyni biegów).

Specjalista radzi: „To, że lokalny dealer nie ma akurat samochodów na stanie nie oznacza, że identyczna sytuacja panuje we wszystkich salonach. Od tego jest Internet, aby bez wychodzenia z domu znaleźć samochód spełniający Twoje oczekiwania w dowolnym zakątku Polski.” Źródło: https://poradnikmoto.pl/moto,ac252/chcesz-kupic-nowy-samochod-ale-w-salonie-pustki-sprawdz-co-robic,13747

Ryzyko, że samochód będzie mocno niedopracowany

To tajemnica poliszynela. Samochody produkowane w latach 2020-2022 są niedopracowane, często składane w pośpiechu. To skutek z jednej strony pandemii, z drugiej ogromnych niedoborów części i pracowników. Kupując nowe auto dziś raczej nie licz na to, że będzie ono całkowicie bezawaryjne i perfekcyjnie wykonane – nawet marka pojazdu ma już drugorzędne znaczenie.

Artykuł opracowany przez redakcję Mindly.pl.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here