W poniedziałek (5.12) w Warszawie Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel odebrał nagrodę Instytutu Pamięci Narodowej „Semper Fidelis”. Przyznana ona została za długoletnią pracę na rzecz kultury i historii oraz prowadzenie działalności na rzecz upamiętniania dziedzictwa Kresów Wschodnich, w tym organizację Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

Nagroda „Semper Fidelis” po raz pierwszy wręczona została w 2019 roku. Przyznawana jest organizacjom społecznym i instytucjom, które dbają o zachowanie i upowszechnianie kresowej spuścizny, a ich działalność jest zbieżna z ustawowymi celami IPN. O tym, kto otrzyma to honorowe wyróżnienie decyduje Kapituła, na czele której stoi prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W tym roku przyznano pięć nagród, z których jedna nadana została post mortem. Wśród laureatów znalazł się Wójt Gminy Wiesław Kapel – organizator popularnego Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Przygotowywane w jego ramach liczne wydarzenia, odbywające się w kilkunastu miejscach, upowszechniają tradycję, zwyczaje i dorobek kultury wielu pokoleń zamieszkujących tereny dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Od wielu lat w działaniach uczestniczą mieszkańcy powiatu lubaczowskiego. Na Festiwal zjeżdżają również turyści z całego województwa podkarpackiego i lubelskiego oraz innych regionów Polski.

Doceniona została również aktywność Wiesława Kapla w zakresie rewitalizacji gminnych kościołów i pomników oraz budowy Kresowej Osady w Baszni Dolnej.

– Chciałbym podziękować Kapitule za tą piękną i szczególną dla mnie nagrodę „Semper Fidelis”. To nagroda także dla wszystkich moich współpracowników, tych z którymi na co dzień pracuję na rzecz popularyzowania i promocji dziedzictwa kresowego w naszej niewielkiej gminie podkarpackiej. To także nagroda dla wszystkich tych, z którymi współdziałamy i tworzymy Festiwal Dziedzictwa Kresów, ale też inne działania, które w ramach naszego małego samorządu staramy się realizować właśnie dla historii i wielowiekowego, wielokulturowego i wielonarodowego dziedzictwa kresów. Z nimi – wolontariuszami, społecznikami, organizacjami pozarządowymi, instytucjami państwowymi i samorządowymi (…) tworzymy te piękne dzieła, które realizujemy na co dzień na terenie Podkarpacia – wyrażał wdzięczność Wiesław Kapel.

W czasie swojego przemówienia Wiesław Kapel wspomniał o historii naszych terenów, cudownym obrazie Matki Bożej Łaskawej i Lubaczowie, jako siedzibie biskupów lwowskich – Eugeniusza Baziaka i Mariana Jaworskiego.

– Szanowni Państwo, ks. kard. Marian Jaworski na kilka tygodni przed śmiercią, kiedy miałem okazję się z nim spotkać, przekazał mi wyjątkowe słowa. Powiedział m.in. „dbajcie o to wielkie dziedzictwo”. Drodzy Państwo, te słowa nosimy od 2020 roku w naszych sercach i robimy wszystko, by to wielkie dziedzictwo Kresów Rzeczypospolitej Polskiej było ciągle żywe i żebyśmy począwszy od samorządu poprzez inne organizacje, ale przede wszystkim z udziałem młodzieży, ale także z jak najszerszym udziałem dzieci, realizowali te zadania, które wiążą się z popularyzacją, edukacją i promocją kultury i historii wielkiego dziedzictwa dawnych Kresów Rzeczypospolitej – mówił Wiesław Kapel.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here