W czasie ostatniej, XLVIII Sesji Rady Powiatu w Lubaczowie przedstawiona została sytuacja ekonomiczno-finansowa i osobowa Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubaczowie. Szczegóły przedstawił p. o. dyrektora szpitala, Piotr Cencora.

Przychody placówki na 30 września, za trzy kwartały obecnego roku, wynosiły 50 361 295 zł, a koszty – 52 050 727 zł. Wynik finansowy to strata w wysokości 1 689 431,20 zł. Jak podkreślał p. o. dyrektora, znaczący wpływ na taką sytuację ekonomiczną szpitala miało m.in. wstrzymanie badań tomograficznych, ze względu na prace związane z wymianą starego tomografu na nowy. Jednak większość kosztów stanowiły wynagrodzenia dla pracowników. Jak wyjaśniał p. o. dyrektora Piotr Cencora ustawowe podwyżki płac są sporym obciążeniem dla finansów szpitala. Wyliczył, że do tej pory wynagrodzenia etatowe i kontraktowe stanowiły około 74% kosztów. Po wprowadzeniu ustawy lokują się one na poziomie powyżej 80%. Negatywny wpływ na działanie placówki ma także brak regularnych i wystarczających płatności ze strony NFZ-u na wprowadzone podwyżki.

Piotr Cencora mówił, że obawia się jeszcze większych strat na koniec roku, ale także zapewniał, że podejmuje działania mające na celu ich minimalizację. Jedną z dróg ma być otrzymanie płatności od NFZ za nadwykonania wygenerowane w szpitalu.

– Naprawdę na to liczymy, że w obszarze endoprotez, ortopedycznych operacji i neurochirurgicznych uzyskamy przekroczenie ryczałtu i limitów. Wygeneruje to dla nas określony przypływ czy większy przychód i pokryjemy czy zminimalizujemy ten deficyt. Chciałbym zakończyć z taką perspektywą, że może być różnie z wynikiem na koniec – tłumaczył dyrektor.

Piotr Cencora zaznaczał także, że część oddziałów jest deficytowa, ze względu na ich niewielkie obłożenie. W tym przypadku poprawy nie przyniesie nawet zwiększenie stawek, a jedynie zmiana zasad finansowania na płatność za ich utrzymanie.

Ponadto w czasie swojego wystąpienia zaznaczył, że na koniec trzeciego kwartału w szpitalu funkcjonowało 229 łóżek szpitalnych i 42 łóżka w Zakładzie Opieki Leczniczej, a stan zatrudnienia wynosił 445 osób.

PZ, hp, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

21 komentarze

  1. A co z konkursem, odbył się w końcu czy nie, termin był chyba na 25.11.2022 roku? co z kandydatką, która miła pomysł jak „uzdrowić” nasz szpital? Czy sytuacja w szpitalu nie jest jasnym sygnałem, że trzeba podjąć radykalne i innowacyjne kroki? Kto odpowie w przypadku, jeśli szpital zostanie zamknięty ze względu na brak płynności finansowej?

  2. Niemiec2010. Odpisuję tutaj bo tam nie ma już miejsca. Tak zgadzam się. Wymogi formalne bardzo przeszkadzają obecnej władzy obsadzić wysokie stanowiska swoimi ludźmi bo takich na kierownicze stanowiska to swoich mało mają. Wystarczy zobaczyć, ze nawet do zachowania władzy w powiecie potrzebowali ,,przekupić” radnego Wróbla do zdradzenia PSL-u.

  3. Jeśli ponad 80% kosztów szpitala stanowią płace personelu , to znaczy, ze pozostałe prawie 20 % idzie na media, pranie, wyżywienie, ochronę..itd. To ile zostaje na leczenie pacjentów, leki, nowoczesny sprzęt – 3% czy mniej. Więc szpital nie służy tak naprawdę do leczenia pacjentów , tylko służy jako miejsce pracy dla znajomków i rodziny. Obłęd….

  4. Pamiętajcie kto deklarował wyjazd z Polski jak wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość? Taka Janda, Szczur i kasta.
    No i co w Polsce kryzys u sąsiada wojna, paliwo po 7 złotych, cukier drogi a ci siedzą dalej i ani myślą wyjechać.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here