Uczennice ZS CKR w Oleszycach najlepiej przygotowały konkursowe danie, fot. CK w Przemyślu.

W miniony czwartek (24.11) w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej odbył się konkurs kulinarny „Kresowe jadło” dla szkół gastronomicznych. „Perliczki spalone na gąszczu z bani” najlepiej przygotowały uczennice Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Oleszycach – Natalia Kołodziej, Klaudia Skali i Diana Skali.

Wydarzenie to było pokłosiem warsztatów kulinarnych, które we wrześniu br., w tym samym miejscu poprowadzili Edukatorzy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Do kulinarnej rywalizacji stanęło 6 reprezentacji ze szkół gastronomicznych z Zarzecza, Iwonicza-Zdroju, Rzeszowa, Leżajska, Jarosławia i Oleszyc. Zadaniem konkursowym było przygotowanie perliczek spalonych na gąszczu z bani, czyli jednego z dań, którego przygotowania młodzi kucharze uczyli się podczas jesiennych warsztatów. Na przygotowanie dania każda ekipa miała 1,5 godziny. Konkursowe potrawy fachowo oceniało i degustowało dwuosobowe jury w składzie: Maciej Nowak – szef kuchni, edukator kulinarny z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Marcin Purgacz – kucharz, dyrektor ZSG w Rzeszowie, ambasador marki Podkarpackie Smaki, członek Stowarzyszenia Kucharzy Polskich.

Ponieważ danie konkursowe było rekonstrukcją kulinarną dawnej receptury, uczestnicy konkursu na podstawie takich samych produktów bazowych mogli przygotowywać własną wersję potrawy. Niemal wszyscy skorzystali z tej możliwości, wykazując się dużą kreatywnością kulinarną.

W ocenie jury konkursową potrawę najlepiej przygotowały uczennice Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Oleszycach – Natalia Kołodziej, Klaudia Skali i Diana Skali i to właśnie one zdobyły I miejsce w konkursie. Na podium znaleźli się także uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju i Zespołu Szkół nr 3 w Rzeszowie.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Kultury w Przemyślu i Gminę Lubaczów w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here