Drewno to naturalny materiał, który od wieków jest wykorzystywany do budowy domów. Jest łatwy w pracy i może być ukształtowany w dowolny kształt, ale ma pewne wady. W tym artykule zbadamy zarówno jego zalety, jak i wady oraz to, jak wpływają one na wygląd Twojego domu.

Zaleta: łatwe w utrzymaniu czystości

Drewno jest zwykle dość łatwe do utrzymania, ponieważ nie wymaga wiele opieki i konserwacji. Na co dzień wystarczy regularnie je odkurzać, i dbać by nie miało nadmiernego kontaktu z wilgocią. Po za tym należy co kilka miesięcy zmyć odpowiednimi środkami pozostałości powłoki ochronnej i nanieść nowy wosk. Jeśli zachowa się te zalecenia nie trzeba będzie zamawiać usługi cyklinowania, czyli odnowy parkietu.

Zaleta: jest to materiał odnawialny

Drewno jest zasobem odnawialnym. Oznacza to, że może być pozyskiwane z ziemi i ponownie wykorzystywane, co czyni je bardziej zrównoważonym niż niektóre inne materiały. Drewno jest również łatwe do recyklingu, ponieważ istnieje wiele różnych sposobów wykorzystania tego materiału  ponownie.

Zaleta: Nowoczesny i elegancki wygląd

Drewno jest doskonałym materiałem do dekoracji wnętrz lub na zewnątrz. Można go używać na wiele sposobów i ma długą historię użytkowania. Drewno jest wszechstronne i może być używane w wielu różnych stylach, w zależności od rodzaju drewna, z którym zdecydujesz się pracować, można zarówno użyć go do wykończenia domu w stylu wiejskim, jak i nowoczesnego biurowca w centrum miasta. W tym ostatnim rozwiązaniu świetnie sprawdzą się panele ścienne i sufitowe: https://parkietypetlak.pl/category/panele-scienne-sufitowe-dekoracyjne.

Wada: wysoka cena

Cena drewna jest wysoka i nie jest to tani materiał do pracy. Jednak może wytrzymać wiele lat, więc jeśli szukasz do dekoracji domu z czymś, co będzie trwać przez pokolenia to może nie być najlepszą opcją dla Ciebie. Jeśli szukasz drewnianej podłogi, która będzie trwała przez wiele lat wybierz renomowanego producenta, na przykład parkiety Jabłoński, z ich ofertą zapoznasz się pod linkiem: https://parkietypetlak.pl/manufacturer/parkiety-jablonski/.

Wada: wrażliwość na zmiany

Drewno to naturalny materiał, który rozszerza się i kurczy w odpowiedzi na zmiany temperatury i wilgotności. W rezultacie, twój wystrój wnętrz może nie zawsze wyglądać tak, jak zaplanowano, jeśli nie będziesz go odpowiednio konserwować.

Drewno może się wypaczać lub pękać, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczone jest to szczególnie prawdziwe w przypadku zewnętrznych powierzchni drewnianych, takich jak tarasy i okładziny, które są narażone na zmiany pogody przez cały rok. Drewno może również ulec uszkodzeniu przez wodę (na przykład podczas długotrwałych ulew) lub owady.

Rachunek zysków i strat

Drewno to wszechstronny materiał, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Może pomóc stworzyć nowoczesne, eleganckie wnętrza, które są łatwe do czyszczenia i utrzymania, ale ma wyższy koszt niż inne materiały oraz wymaga regularnej konserwacji. Jednak jeśli jest zadbane, jest to inwestycja na długi, długi czas.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here