W niedzielny (27.11) wieczór w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbyło się spotkanie prezentujące projekt, w ramach którego powstało Roztoczańskie Fotograficzne Archiwum Odnalezione Bolesława Fariona. W placówce gościły osoby zaangażowane w jego utworzenie.

Przypomnijmy, że początki powstania Archiwum sięgają jesieni 2021 r., gdy Janusz Mazur z Muzeum Kresów w Lubaczowie zabezpieczył zbiór negatywów, które uratował z wyburzanego domu rodzinnego Bolesława Fariona. W marcu 2022 r. rozpoczęto oczyszczanie i digitalizację kartonu z poskręcanymi, zabrudzonymi, posklejanymi wilgocią, a często i zapleśniałymi negatywami, które przeleżały w pudełku 30 lat. Po długiej i mozolnej pracy, w połowie listopada zbiory zostały udostępnione w sieci pod adresem www.archiwumfariona.pl.

W niedzielę w Muzeum Kresów poznaliśmy szczegóły dotyczące procesu przywrócania i udostępniania ponad 1,2 tysiąca fotografii. Gośćmi spotkania, które prowadził dyrektor placówki Piotr Zubowski, byli: Tomasz Stelmaski – pomysłodawca i koordynator projektu, Baltazar Fajto – artysta wizualny, twórca strony internetowej, Małgorzata Cichocka oraz Marcin Nalepa – zespół digitalizujący, konserwujący i archiwizujący zbiór negatywów oraz autor tekstów Robert Gmiterek.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Michalski.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here