Jak wynika z raportu Fundacji Digital Poland, o tożsamości cyfrowej słyszało aż 70 proc. Polaków, a ponad połowa (52 proc.) badanych skorzystało z niej. Polacy coraz chętniej sięgają także po inne cyfrowe rozwiązania, które upraszczają załatwianie spraw prywatnych i służbowych, stopniowo wypierając papierowy obieg dokumentów. Jednym z takich ułatwień jest kwalifikowany podpis elektroniczny, z którego – jak wynika z najnowszego badania KIR i ZBP – chce korzystać 3 na 5 respondentów. Oba rozwiązania – mojeID i mSzafir – przygotował dla klientów KIR.

Czym jest mojeID?

mojeID to bezpieczny sposób potwierdzania tożsamości online, który znacznie ułatwia załatwienie spraw wymagających dotychczas tzw. silnego uwierzytelnienia (przedstawienie dokumentu tożsamości w stacjonarnym punkcie obsługi klienta). Dzięki mojeID można całkowicie zdalnie zweryfikować swoje dane osobowe przy podpisywaniu umowy z dostawcą telewizji, internetu, energii, firmą ubezpieczeniową czy bankiem. Korzystanie z tego sposobu jest wygodne, bezpieczne i intuicyjne.

Zdalna weryfikacja klienta ułatwia dostęp do wielu różnorodnych usług świadczonych online, a jej popularność potwierdza badanie przeprowadzone na zlecenie KIR i ZBP, z którego wynika, że 43 proc. użytkowników bankowości elektronicznej chętnie skorzystałoby z e-tożsamości, załatwiając sprawy urzędowe oraz korzystając z usług świadczonych zdalnie przez komercyjnych usługodawców.

Jak skorzystać z mojeID?

Na stronie internetowej dostawcy danej usługi lub urzędu, gdzie widnieje opcja weryfikacji tożsamości z mojeID, wybieramy opcję logowania lub bezpośrednio potwierdzania tożsamości z mojeID. Po kliknięciu odpowiedniego przycisku/linku, pojawią się ikony dostawców tożsamości banków). Wybieramy bank, w którym chcemy potwierdzić tożsamość lub przekazać dane, po czym zostajemy przekierowani na jego stronę internetową, gdzie logujemy się do swojej bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu, zostaniemy każdorazowo poproszeni o wyrażenie zgody na przekazanie swoich danych. Po zatwierdzeniu ich przekazania zostaniemy automatycznie przeniesieni do serwisu firmy lub urzędu, z którego usług chcemy skorzystać. To wszystko.

Podpis elektroniczny online

Dobrym uzupełnieniem możliwości, jakie daje nam mojeID, jest mSzafir.To kwalifikowany podpis elektroniczny zaprojektowany przez KIR, który można złożyć bez użycia karty i czytnika. Ma on taką samą moc prawną, jak podpis złożony własnoręcznie. To narzędzie pozwala podpisywać dokumenty na dowolnym urządzeniu, a także umożliwia generowanie certyfikatów jednorazowych oraz certyfikatów z długim terminem ważności na 1 rok lub 2 lata, z wybranym limitem podpisów.

Jak kupić certyfikat jednorazowy?

Na stronie www.mszafir.pl należy wybrać opcję „Kup mobilny e-podpis”, a następnie „Kwalifikowany mobilny e-podpis mSzafir (jednorazowy)”. Otworzy się wówczas nowa karta, gdzie możemy potwierdzić swoją tożsamość z mojeID przy pomocy swojej bankowości elektronicznej (patrz wyżej). Następnie należy przygotować dokument do podpisania (format PDF, max 10 MB), wygenerować certyfikat kwalifikowany i w ciągu 15 minut podpisać wybrany dokument PDF.

Jak kupić certyfikat z długim terminem ważności?

Należy wybrać „Kup mobilny e-podpis”, a następnie „Kwalifikowany mobilny e-podpis mSzafir (długi termin ważności)”. W nowej karcie potwierdzamy swoją tożsamość na jeden z trzech dostępnych sposobów, następnie pobieramy i aktywujemy aplikację mobilną mSzafir. Za jej pomocą możliwe jest zalogowanie się do portalu mSzafir, który pozwala podpisywać dokumenty. Na końcowym etapie wystarczy wygenerować certyfikat i można podpisywać dokumenty w ramach wykupionego pakietu, zarówno w portalu, jak i bezpośrednio w aplikacji mobilnej.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here