W piątkowy (18.11) wieczór w Centrum Edukacji Ekologicznej w Cieszanowie odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Ostatnia bitwa 6 Dywizji…1939 Cienie Polskiego Września”. Gościem spotkania był jego scenarzysta i reżyser prof. Andrzej Olejko.

Profesor Andrzej Olejko podjął się ukazania nieco zapomnianej historii walk 6 Dywizji Piechoty gen. Bernarda Monda we wrześniu 1939 roku. Jej szlak bojowy wiódł od Pszczyny na Górnym Śląsku aż w okolice Cieszanowa. W ciągu 20 dni krwawych walk z wojskami niemieckimi i forsownych marszów w odwrocie, jednostka utraciła ponad 70 procent swojego stanu osobowego i znaczną część uzbrojenia. 6 Dywizja Piechoty zdziesiątkowana i pozbawiona zapasów amunicji skapitulowała 20 września w kompleksie Wielki Las koło Nowego Sioła przed przeważającymi siłami niemieckimi. Do niewoli dostało się ok. 3 tys. żołnierzy.

W filmie ukazującym powyższą historię wykorzystano materiały archiwalne w postaci unikatowych fotografii. Znalazły się w nim również przykuwające wzrok sceny z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Po premierze produkcji w Cieszanowie prof. Andrzej Olejko interesująco opowiedział uczestnikom spotkania o kulisach powstania dokumentu.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisława Zadwornego, Miejską Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie. Galeria zdjęć ze spotkania poniżej.

Zachęcamy do obejrzenia filmu.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Cieszanowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here