Jak działa okno HST?

0

Idealne wyjście na taras powinno łączyć funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem – i to właśnie zapewniają okna HST. To niezwykle popularne obecnie rozwiązanie jest dla projektantów idealnym narzędziem by nadać budynkowi i jego wnętrzu, dzięki przeszklonej powierzchni okna, nowoczesnego, przestronnego charakteru. Czym się cechuje system HST i co go wyróżnia spośród innych rozwiązań? 

System tarasowy HST – nie tylko okno

Mówiąc o oknach HST mamy tak naprawdę na myśli cały system; a konkretniej, system podnoszono-przesuwany. Ta, dosyć duża i ciężka, konstrukcja składa się z przynajmniej dwóch przeszklonych skrzydeł, spośród których jedno jest skrzydłem ruchomym. Jak działają skrzydła? To proste! Wraz z przekręceniem klamki ruchome skrzydło unosi się lekko nad ościeżnicę (ramę systemu), co pozwala nam je przesunąć i schować za skrzydło stałe. Samo przesunięcie drzwi jest bardzo łatwe i nie wymaga użycia dużej siły  – co może zaskakiwać, jeśli spojrzymy na ich rozmiary. Okno HST może być bowiem naprawdę sporych rozmiarów. Powierzchnia jednego skrzydła sięga czasem kilkunastu metrów kwadratowych i może ważyć ponad 200 kilogramów!

Kluczowym elementem systemu HST jest wspomniana już wcześniej ościeżnica. To dzięki niej cały mechanizm działa sprawnie i jest tak prosty w obsłudze. A jeśli chcemy dodatkowych ułatwień – czemu by nie pomyśleć o skrzydłach z napędem elektrycznym, sterowanych pilotem?

Producenci okien HS prześcigają się także w dodawaniu do nich mniejszych, lecz mających ogromny wpływ na praktyczne funkcje okna, elementów. Większość systemów zawiera chociażby dodatkowe uszczelki, zapewniające bardzo dobrą szczelność i wysoki poziom izolacji termicznej. Istotnym rozwiązaniem technicznym jest także mechanizm odwadniania, służący zapewnieniu wodoszczelności systemowi. Przygotowując się do zakupu okna w Warszawie, warto zwrócić uwagę właśnie na małe, techniczne szczegóły: to one oddzielają okna dobre od tych idealnych. Znajdziesz je między innymi w ofercie sklepu Medrus – ekspertów w dziedzinie najnowszych systemów stolarki okiennej.

Zalety okien HST

Poznaliśmy już nieco techniczną stronę działania okien HST; wiemy, że są łatwe w użytkowaniu i świetnie spełniają swoje zadanie ochrony przed ucieczką ciepła z budynku. Gdzie jeszcze tkwią ich zalety?

Można na przykład wspomnieć o tym, że systemy HST wyróżniają się na tle innych pewnym szczegółem – są, w zasadzie, bezprogowe. To oznacza dodatkowy komfort dla domowników – zwłaszcza dzieci, osób starszych oraz mających problemy z poruszaniem się. Warto także dodać, że mechanizmy systemu HST są praktycznie niemożliwe do sforsowania dla włamywaczy.

Jednak, koniec końców, wystarczy jedno spojrzenie na służące jako drzwi do zielonego tarasu okno aby przekonać się, dlaczego projektanci pokochali systemy HST. Żadne inne rozwiązanie nie zapewnia bowiem tak dużej, przeszklonej powierzchni, która zaprasza do wnętrza mieszkania naturalne światło. Wielkie przeszklenia dodają wizualnie przestrzeni i od razu kojarzą się z nowoczesnym designem. Same zaś nie przytłaczają – umieszczone w estetycznej ramie okno, mimo rozmiarów, ma delikatny charakter i powinno świetnie wkomponować się w dobrze zaprojektowane wnętrze. Okna HST wyglądają po prostu świetnie; i to jest ich najbardziej charakterystyczna zaleta.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here