Żeby udostępnić stronę internetową w sieci, teoretycznie nie jest konieczne wykupienie usługi hostingowej. Jako serwer, na którym będą umieszczane pliki własnej strony, może posłużyć osobisty komputer PC czy laptop. Jednak takie rozwiązanie nie jest praktyczne. Żeby zawartość witryny była stale dostępna, potrzebne jest nieprzerwane połączenie internetowe. Dlatego urządzenie, na którym przechowywane byłyby pliki, musiałoby być nieustannie włączone i połączone z Internetem. Jest to nieopłacalne i niewygodne, dlatego zdecydowanie bardziej korzystny będzie zakup usługi hostingowej. Jaką opcję wybrać i czym się kierować, decydując się na hosting? Sprawdź!

Jaki rodzaj hostingu wybrać? Oferta dostawców usług

Tak jak w przypadku innych usług, przy hostingu, Internet Service Providers (ISP), czyli dostawcy usług internetowych, oferują zróżnicowane rodzaje usług:

  • – najbardziej powszechny wśród właścicieli mniejszych witryn hosting współdzielony;
  • – bardziej rozbudowane wirtualne serwery prywatne VPS;
  • – indywidualne serwery dedykowane.

Zarówno wirtualne serwery prywatne, jak i hosting współdzielony zwykle oferowane są w kilku wariantach. Dzięki temu użytkownicy mogą precyzyjnie dostosować usługę do swoich potrzeb. W przypadku serwerów dedykowanych taka różnorodność oczywiście nie występuje – klient w ramach umowy otrzymuje do dyspozycji po prostu całą fizyczną maszynę, którą zarządza zgodnie ze swoimi wymaganiami.

Hosting współdzielony – tani i łatwy w obsłudze

Optymalną formą usługi hostingowej dla większości użytkowników będzie hosting współdzielony – niedrogi i nie wymagający od użytkownika umiejętności związanych z administrowaniem serwerami. Zarządzaniem plikami oraz poprawnym działaniem serwerów zajmuje się operator, a klient nie musi się angażować w techniczną obsługę swojej strony.

Dzięki elastycznemu podejściu do wykorzystania własnych zasobów ISP może oferować hosting tanio, a jednocześnie zapewnić użytkownikom bardzo dobre parametry techniczne. Warto podkreślić, że usługa hostingu współdzielonego, mimo że niedroga, nie jest gorsza od innych rozwiązań.

Jak działa hosting współdzielony i co jest przyczyną jego stosunkowo niskiej ceny? Zasoby ISP udostępniane są w sposób zapewniający ich optymalne wykorzystanie. Operator w najbardziej odpowiedni dla niego sposób dzieli je pomiędzy użytkowników. Może umieścić  na jednym serwerze wszystkie pliki klienta, albo na jednym z serwerów pocztę e-mail a na innym – pozostałe dane witryny. Dzięki adaptacyjnemu podejściu do wykorzystywania swoich zasobów usługi hostingu współdzielonego świadczone przez ISP mogą być tańsze, przy jednoczesnym zapewnieniu użytkownikom dobrych parametrów technicznych.

Hosting VPS. Czym są serwery wirtualne?

VPS, czyli wirtualny serwer prywatny, to usługa bardziej zaawansowana niż hosting współdzielony. Rozwiązanie polega na rozdzieleniu przestrzeni fizycznego sprzętu między kilku użytkowników. Mogą oni zarządzać w dowolny sposób zasobami, które zostały im udostępnione.

Z jednej strony wirtualny serwer prywatny daje użytkownikowi wiele możliwości, m.in. dowolność w podziale dostępnej przestrzeni czy korzystanie z wybranego środowiska, z drugiej jednak wymaga umiejętności i doświadczenia w zarządzaniu serwerami. Oczywiście do obsługi VPS wykorzystuje się dostępne narzędzia ułatwiające administrowanie, takie jak np. popularny panel Plesk Obsidian. Warto nadmienić, że zarządzanie VPS jest możliwe również przy użyciu wpisywanych w konsolę poleceń Linux, choć udogodnienia, jakie oferuje Plesk, sprawiają, że ta metoda staje się coraz rzadziej stosowana.

Pomimo dostępnych ułatwień, żeby w pełni wykorzystać potencjał VPS, należy mieć pewną wiedzę oraz umiejętności. Dlatego hosting w postaci wirtualnego serwera prywatnego najlepiej sprawdzi się wśród określonego segmentu klientów, takich jak:

  • – użytkownicy posiadający własny serwer pocztowy;
  • – deweloperzy tworzący własne oprogramowanie;
  • – użytkownicy którzy uczą się bądź chcą nauczyć się administrowania serwerem.

Warto mieć na uwadze fakt, że osoba korzystająca dotychczas z hostingu współdzielonego po pewnym czasie może być w pewnym sensie zmuszona do przejścia na VPS – stanie się tak wtedy, kiedy niewielki dotąd ruch na stronie zacznie osiągać setki lub tysiące wejść dziennie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here